Lekcje WF. Nauczyciele urozmaicają zajęcia - liczą na aktywność uczniów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 21:03
Nauczyciele WF-u jednego z kołobrzeskich liceów mówią zgodnie: czasy "tu macie piłkę i grajcie" skończyły się. W zamian na lekcjach wychowania fizycznego oferują zajęcia fitness, siłownię, zajęcia taneczne. 
Lekcja w-f
Lekcja w-fFoto: shutterstock/taka1022

Fitness, siłownia, zajęcia taneczne to już nie atrakcja pojawiająca się na lekcji WF-u raz do roku. - Takie zajęcia prowadzimy cyklicznie, nie wybiórczo. Robimy zajęcia kardio, typowo dziewczęce "brzuch, uda, pośladki", zajęcia taneczne - wymienia Agnieszka Banasik, nauczycielka wychowania fizycznego w kołobrzeskim liceum. - Ten WF dziś wygląda zupełnie inaczej. Panowie też mogą przychodzić na fitness, choć widać, że ich zainteresowanie tego typu zajęciami jest dużo mniejsze. Chłopaki wolą rywalizację, gry zespołowe, Wybierają też siłownię, która mamy też w szkole - dodaje Darek Kowalski, wuefista. 

Każdego roku zajęcia WF w kołobrzeskim liceum zaczynają się od lekcji wprowadzających. To na nich nauczyciele rozmawiają z podopiecznymi, pytają o ich sportowe zainteresowania i to, w czym są dobrzy. - Dzięki takim rozmowom możemy wybrać drużyny uczniów do zawodów koszykówki, siatkówki i innych dyscyplin - mówi Anna Marciniak, nauczycielka WF-u. - Z naszych rozmów wynika, że najpopularniejsze są siatkówka i bieganie, dużą popularnością cieszą się gry zespołowe, czasem wymieniane są boks czy nurkowanie, choć to trudniej zrobić w szkole. 

Brak zainteresowania lekcjami WF

Marzeniem wuefistów jest aktywność młodych ludzi i ich chęci do uczestniczenia w zajęciach. - Dlatego stawiamy na różnorodność na zajęciach, nie powtarzamy, skończyło się "macie piłkę i grajcie", dzieciaki uwielbiają różne gry i zabawy - przyznają. - Niestety z roku na rok spada zainteresowanie lekcjami sportu. Staramy się by uczennice i uczniowie byli współorganizatorami zajęć, jesteśmy otwarci na ich propozycje, na to, co chcą robić, ale tych propozycji z ich strony nie ma - podsumowują smutno.  

Coraz więcej znanych osób, celebrytów zachęca do sportowych aktywności, niestety okazuje się, że ich apele nie docierają skutecznie do uczniów. - My w szkole próbujemy w różny sposób zachęcić ich do aktywności fizycznej. W zeszłym roku udało nam się w "Aktywnych miastach" wywalczyć pierwsze miejsce wśród szkół ponadpodstawowych, włączyli się w to też rodzice naszych uczniów. Mam nadzieję, że ta wygrana zmotywuje wszystkich do powtórzenia sukcesu w tym roku - dodaje. 


Posłuchaj
15:14 czwórka 4 bieg 02.09.2022.mp3 Jak wyglądają dziś lekcje WF? Czy młodzież chętnie w nich uczestniczy? (4 bieg/Czwórka)

 

Najważniejsza jest aktywność, nie sprawdziany

- Na lekcjach WF najważniejsza jest aktywność - podkreślają zgodnie goście Piotra Galusa. - Ona jest oceniana najwyżej, bo nie każdy na zajęciach potrafi wszystko zrobić. Sprawdziany są dla nas, żeby wiedzieć, w jakich dziedzinach uczeń czuje się najlepiej i co by można było podciągnąć. Sprawdziany też dostosowujemy do możliwości uczniów. Jakiś czas temu wprowadziliśmy nowy dla nas i uczniów sprawdzian: 30-minutowy bieg. Każdy, kto w swoim tempie pokona ten dystans, może liczyć na 6 z WF-u - dodają.

Nauczyciele kołobrzeskiego liceum podkreślają, że WF to lekcja inna niż wszystkie, to czas by odpocząć od nauki, odstresować się, wykorzystać energię trochę inaczej niż w szkolnych ławkach. Zaznaczają też, że zmieniły się przepisu i dziś długoterminowego zwolnienia z zajęć WF-u nie dostaniemy od lekarza pierwszego kontaktu, a jedynie od specjalisty.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Agnieszka Banasiak, Anna Marciniak i Dariusz Kowalski (nauczyciele WF-u w I Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu)

Data emisji: 02.09.2022

Godzina emisji: 16.16

pj

Czytaj także

Sport to zdrowie. A czy są ćwiczenia, które mogą zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:00
Justyna Bolek, trenerka fitness, stworzyła listę najczęstszych błędów, jakie wykonujemy podczas ćwiczeń. - Źle wykonywane ćwiczenia mogą nas wiele kosztować. Poza tym pamiętajmy, że odpoczynek też jest bardzo ważny - opowiadała Justyna Bolek, trenerka fitness.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazowana czy źródlana - jaką wodę pić, żeby ćwiczyć bardziej efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą dbać o to, ile i jaką wodę piją. W "Czwartym biegu" zgłębialiśmy także tajniki wody w diecie odchudzającej. 
rozwiń zwiń