Muzyczna podróż w czasie. Czy Piłsudski słuchał radia?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 12:50
Głodni wiedzy na temat odległych czasów sprawdziliśmy, jak w listopadzie 1918 roku przekazywano, zapisywano i odtwarzano dźwięk.
Audio
  • Jak nagrywano i odtwarzano dźwięk 100 lat temu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Czy Józef Piłsudski mógł używać radia i telefonu? Okazuje się, że tak! To za jego czasów, czyli w XX-leciu międzywojennym, rozpowszechniły się w Polsce gramofony i patefony z charakterystycznymi tubami.

- Tuba była ozdobą salonu. Przyjmowała najróżniejsze formy, nie była to tylko tłoczona blacha, ale też drewno, tuby robiono również z drutu i płótna na podobieństwo chińskich parasolek. Były nawet tuby z bajecznie kolorowego weneckiego szkła - mówił Olaf Michalski, historyk.

Opowiadał też o najsłynniejszej polskiej wytwórni Syrena Grand Record, która wydawała płyty w całej Europie. Posiadała też specjalny katalog nieprzyzwoitych nagraniań, sprzedawanych tylko spod lady.

W audycji sprawdziliśmy, jak działała pierwsza technologia nagrywania dźwięku. Przygotowaliśmy także mnóstwo piosenek w retro aranżacjach, a także unikalne nagranie wypowiedzi Józefa Piłsudskiego, który nie mógł nadziwić się, że "jakaś trąba zamiast niego gadać zacznie".

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji: 11.10

mg/kd

Czytaj także

Zatrzymaj się na Przystanku Niepodległość i poznaj historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 20:00
Muzeum Historii Polski to instytucja zupełnie nieszablonowa. Nie ma stałej siedziby, a trudną historię naszego kraju podaje w sposób ciekawy i przystępny nawet dla najmłodszych. - Wciąż szukamy nowych form - przyznaje Gabriela Sierocińska-Dec z muzeum.- Chcemy ludzi zainteresować i przekazać im naszego "bakcyla".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziejsi 20-latkowie. Czy walczyliby w powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:50
Harcerze z ZHR nakręcili film, w którym powstańcy mówili, co chcieliby zrobić, gdyby dzisiaj mieli po 20 lat. Czy młodzi ludzie sami poszliby w ślady powstańców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solidarność - co zostało z tej idei po 35 latach?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 16:00
Dokładnie 35 lat temu przez Polskę przetoczyła się fala protestów, które doprowadziły do powstania Solidarności. Czy młodzi pamiętają o Sierpniu '80?
rozwiń zwiń