Sęki. Czym są piękne "skazy" drewna?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:29
- Tam, gdzie jest gałąź, musi być także sęk - mówił w rozmowie z Czwórką znawca drewna Michał Malikowski i tłumaczył, że sęki są jak encyklopedie wiedzy o danym drzewie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com/Public Domain

Czytaj także
las 1200.jpg
Las oczami zwierząt. Co widzą ważka, sowa i żaba?

Jak przekonywał ekspert, sęki dzielimy na "żywe" i "martwe". - Jeśli tworzą jednolitą całość z deską i są jasne - są żywe. Jeśli zaś mają ciemniejszy odcień - są martwe i jest duża szansa, że wypadną - mówił Michał Malikowski z pracowni stolarskiej "Wióry lecą".

Tłumaczył, jak z sęków "wyczytać" wiek drzewa i jak dowiedzieć się na podstawie ich wyglądu, które lata były dla danego drzewa korzystne, a w których na przykład panowała susza. W programie mówiliśmy także, dlaczego najłatwiej jest wyczytać informacje o danym drzewie z pni, które rosną w Europie, a najtrudniej - z tych egzotycznych.

***

Prowadzący: Maciej Oswald

Przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 09.03.2016

Godzina emisji: 11.20

Materiał wyemitowano w audycji Nawiedzeni.

kd/kul

Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg jest ślepy. "Zakochujesz się receptorami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:30
- To, jak szybko odebrany przez zmysły bodziec dotrze do mózgu, zależy od długości dróg dojazdowych - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Mamy jednak naukowe dowody, by stwierdzić, ile czasu potrzebujemy, żeby się zakochać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetwórnia śmieci. Z głośników płyną dźwięki...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 15:20
Nasz reporter Bartłomiej Olek odwiedził nietypowe miejsce - zakład przetwarzania śmieci w Lublinie. Na terenie przedsiębiorstwa ustawione są głośniki, z których słychać... śpiew ptaków!
rozwiń zwiń