Polskie Radio
Section05
strategia

Multienergetyczny Orlen, czyli jak koncern zmienił się w ciągu ostatnich ośmiu lat

Orlen podsumował swoją działalność w latach 2016-2023. Spółka w specjalnym raporcie przedstawiała najważniejsze działania i dokonania, które umożliwiły osiągnięcie jej strategicznego celu, czyli budowę największej grupy paliwowo-energetycznej w Europie Środkowej. Grupa Orlen to dziś zdywersyfikowana i silna biznesowo firma z potencjałem do realizacji wielomiliardowych inwestycji w bezpieczeństwo i transformację energetyczną całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Orlen fuzja bezpieczeństwo energetyczne

LOT ustanawia historyczne rekordy i liczy na ogromne zyski. Wkrótce nowa strategia spółki

W tym roku PLL LOT ma szanse na historyczny wynik finansowy nie tylko na poziomie zysku, ale i wyniku operacyjnego - powiedział prezes PLL LOT Michał Fijoł. Dodał, że spółka pracuje nad swoją strategią, którą być może zaprezentuje 5 października. "W ciągu najbliższych tygodni zostanie ona - mam nadzieję - zatwierdzona przez radę nadzorczą. Jeśli tak się zdarzy, to 5 października ją zaprezentujemy" - poinformował prezes PLL LOT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura LOT wyniki finansowe

Prezes PLL LOT: nowa strategia w październiku. Rekordowy zysk w zasięgu ręki

Na początku października zostanie ogłoszona nowa strategia Polskich Linii Lotniczych LOT. Już dziś wiadomo, że LOT chce konkurować cenowo z innymi liniami lotniczymi różnicując swoją ofertę. Być może w nowej strategii znajdą się też szczegóły dotyczące placów zakupu nowej floty regionalnej. W grze jest przede wszystkim Embraer oraz Airbus.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LOT transport samoloty infrastruktura

Eksperci: pomoc dla firm nad Odrą powinna być szybka, tania i poparta analizą strat

Pomoc nadodrzańskim przedsiębiorcom, o której zdecydował rząd jest zasadna. Powinna być szybka i tania w obsłudze. Trzeba jednak przeanalizować komu pomóc pod kątem poniesionych strat i znaczenia przedsiębiorstw dla lokalnej i krajowej gospodarki. Nie może to być tylko polityczna decyzja mająca zapewnić spokój społeczny. Na ten moment takich analiz nam brakuje - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Odra pomoc firma dofinansowanie energetyka

"System Obronny Dalekiej Północy". Nie ma zgody na ekspansję Rosji w regionie Arktyki

Kraje Zachodu nie pozwolą na rozszerzanie się rosyjskiej ekspansji na Oceanie Arktycznym. Dowód w tej kwestii stanowi najnowsza strategia Wielkiej Brytanii względem wspomnianego regionu. Ponadto, jak zauważył Maksymilian Dura z portalu defence24.pl, sankcje na technologie wydobywcze nałożone na Rosję za nielegalną i niesprowokowaną inwazję na Ukrainę mogą pomóc w niewypowiedzianej wojnie na północy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Arktyka strategia bezpieczeństwa oceany NATO bezpieczeństwo środowisko klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: najpóźniej w lipcu powinna być już zarejestrowana połączona spółka

- Wojna pokazała, że transformacja energetyczna musi przebiegać szybciej - uważa Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodał, że bez fuzji z Lotosem dzisiaj Orlen nie myślałby o wspólnych przedsięwzięciach w petrochemii, o badaniach i rozwoju w znacznie większej skali niż dotychczas.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen lotos Daniel Obajtek ceny paliw ropa naftowa POLSKA

Orlen weryfikuje swoją strategię. "Ropa naftowa nie będzie importowana z Rosji"

- W pierwszej kolejności łatwiejsze będzie zastąpienie węglowodorów rosyjskich innymi, ale musimy myśleć dalej. Chodzi o zupełnie inne moce energetyczne - mówił dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen Karol Wolff. Podkreślił, że inflacja i koszty surowców "zmieniają układ możliwości i sił koncernu".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen ropa naftowa import energetyka energia odnawialna

Wodór zostanie "zdefiniowany" i usankcjonowany technicznie. Szykują się zmiany w Prawie energetycznym

Powołanie operatora sieci wodorowych oraz wprowadzenie definicji wodoru i przepisów technicznych zawierają założenia do projektu nowelizacji Prawa energetycznego. Jak wynika z wpisu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd planuje przyjąć w III kwartale 2022 projekt, przygotowany przez pełnomocnika rządu ds. OZE, wiceministra klimatu Ireneusza Zyskę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór energetyka prawo ustawa

Żaryn: Rosja kontynuuje podstawowy przekaz dezinformacji o jej agresji na Ukrainę

Rosja kontynuuje podstawowy zestaw dezinformacyjnego przekazu o jej agresji na Ukrainę - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał wrogi przekaz informacyjny Kreml kieruje nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też Zachodowi i naszemu krajowi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Kreml serwis wschodni dezinformacja Stanisław Żaryn propaganda

Powstaje konstytucja dla wodoru. Ministerstwo zapowiada pakiet legislacyjny jeszcze w tym roku

- W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 2 listopada 2020 roku rząd przyjął Polską Strategię Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu wodór energetyka technologie