Sztafeta nad Dunajem - jak przebiec 3200 kilometrów?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:10
3200 kilometrów, 14 dni, 6 państw, 4 europejskie stolice i bieg non stop - takie wyzwane postawili sobie uczestnicy sztafety wzdłuż Dunaju. W Czwórce opowiadają o przygotowaniach do tego wyzwania.
Michał Odowski i Piotr Czarnecki
Michał Odowski i Piotr Czarnecki Foto: Karina Terzoni/Czwórka

Siedmioosobowy team za jedenaście miesięcy chce podjąć wyzwanie i zmierzyć się z dystansem 3200 km wzdłuż rzeki Dunaj. Trasę planują pokonać w trybie sztafetowym, co oznacza, że każdy zawodnik w tym czasie pokona 460 kilometrów.


"Apetyt rośnie w miarę jedzenia"

- Można powiedzieć, że jesteśmy specjalistami od rzek, bo już przebiegliśmy wzdłuż Nurca i pokonaliśmy dystans 1200 km wzdłuż Wisły. Tak jest, że jak się skończy trudny bieg, to zawsze się mówi, że "nigdy więcej", a na drugi dzień planuje się, co dalej - mówią Michał Odowski i Piotr Czarnecki, część biegowego teamu. - Od Wisły już mija drugi rok, te plany przez pandemię się poprzesuwały, jednak Dunaj jest w głowie. Za 11 miesięcy planujemy go zrobić. Próbujemy to wszystko poskładać, żeby się udało. Bo to nie tylko bieg, ale także organizacja i logistyka.

Bieg będzie trwał bez przerw przez całą dobę. Wstępnie już wyznaczono odcinki, a zawodnicy będą się zmieniać w stylu sztafetowym co 25 km. W podróż ekipa jadzie kamperami, co nieco utrudnia nie tylko regenerację, ale także trening i funkcjonowanie. Mimo że bieg będzie trwał non stop, w planie trasy przewidziany jest jeden dzień pauzy.


Rezerwa na wszelki wypadek

- To jest taki dzień rezerwowy, który założyliśmy na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń na Wiśle. Po pięciu dniach może być różnie, zarówno kondycyjnie, jak i zdrowotnie. Tak że mogą się pojawić różnego rodzaju awarie. Chcemy więc mieć dzień rezerwowy gdyby wydarzyło się coś niezaplanowanego - opowiadają zawodnicy. - Jednak jeśli wszystko będzie zgodnie z planem, nie będziemy chcieli go wykorzystywać.

Uczestnicy biegu wszystko organizują sami jak najniższym kosztem. Oprócz biegaczy potrzebne są osoby do obsługi, dwóch kierowców, osoba od fizjoterapii i osoba, która na bieżąco będzie relacjonować bieg. - Na Wiśle robiliśmy to wszystko sami, jednak odbywało się to olbrzymim kosztem - podkreślają rozmówcy Kariny Terzoni.


Posłuchaj
19:35 (Rozbiegani/Czwórka - rozbiegani 24.06..2022.mp3 Michał Odowski Piotr Czarnecki powiadają o przygotowaniach do sztafety wzdłuż rzeki Dunaj (Rozbiegani/Czwórka)

 

Połączył ich sport

Team składa się z zawodników, którzy mają doświadczenia w długodystansowych i kilkudniowych biegach. Znają się od lat z różnych imprez biegowych. Jak podkreślają rozmówcy Kariny Terzoni, są grupą znajomych, która lubi ze sobą spędzać czas. Jednak do biegu przygotowują się indywidualnie.

- Wystarczy standardowy trening tak jak do maratonu. 4-5 razy w tygodniu dystanse do 20 km, to powinno wystarczyć, żeby się dobrze przygotować do takiego biegu. Ważne, żeby podczas biegu zadbać o regenerację i rozciąganie. Startujemy od lat w wielu imprezach biegowych, więc nasze organizmy są przygotowane do takiego wysiłku - opowiadają. - Trasa jest wyznaczona bocznymi duktami, ścieżkami i chodnikami. Liczymy się jednak z niespodziankami, bo trudno wszystko przewidzieć. Mogą się przecież pojawić jakieś odcinki zamknięte czy roboty drogowe. Nie mamy czasu i funduszy, żeby trasę sprawdzić wcześniej, więc będziemy reagować na bieżąco. Trudności na trasie to dodatkowe smaczki i przygoda.

Zawodnicy biegną także w szczytnym celu. Podobnie jak w przypadku poprzednich biegów wybrany zostanie cel charytatywny, który pomoże dzieciom z ciężkimi chorobami.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Michał Odowski, Piotr Czarnecki (biegacze)

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieg Wings for Life - jak zakończyć majówkę z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 13:06
Po dwóch latach biegania zdalnego Wings for Life World Run wraca do realu. 8 maja w Poznaniu, a także w innych miastach, biegacze wystartują w zawodach, w których goni ich meta. 
rozwiń zwiń