Czy wejście do strefy euro jest korzystne dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 17:00
Zdania co do tego, czy przyjęcie euro będzie dla nas opłacalne, są podzielone. Pewnik jest jeden - walutę przyjąć musimy. Goście audycji "Się mówi" tłumaczyli, kiedy rozstanie ze złotówką może być dla nas najbardziej korzystne.
Audio
  • Ekonomiści o wadach i zaletach wejścia Polski do strefy euro (Czwórka/Się mówi)
Rzadko, ale urząd skarbowy nie chce od obywatela podatku
Rzadko, ale urząd skarbowy nie chce od obywatela podatkuFoto: Glow Images/East News

W 2003 roku ponad 70 procent Polaków odpowiadając "tak" na zadane w referendum pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?", zadecydowało o ekonomicznym i politycznym kierunku rozwoju naszego kraju. Wtedy też - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę -  powiedzieliśmy "tak" dla wejścia Ploski do strefy euro. Kwestią czasu jest tylko to, kiedy przyjdzie nam pożegnać się ze złotówką.

- To jest jak z mandatem, w końcu trzeba go zapłacić - tłumaczył w audycji "Się mówi" Marcin Jasiński z Akademii imienia Leona Koźmińskiego. Jednak ten czas jeszcze nie nadszedł. Zdaniem Pawła Sateleckiego, ekonomisty, przyjęcie euro z punktu widzenia politycznego nikomu się teraz nie opłaca i rządzący nie będą forsować tego pomysłu. - Sondaże pokazują, że ponad trzy czwarte Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu euro - podkreślił.

PRZECZYTAJ: Wprowadzenie Euro wymaga stabilności państwa

Czego głównie się obawiamy? Jasiński mówił, że rodaków najbardziej przeraża potencjalny wzrost cen. - One się zwiększą, a płace - jak każdy myśli - zostaną na tym samym poziomie - tłumaczył.

Kiedy wejście do strefy euro będzie dla nas najbardziej opłacalne. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, dowiesz się słuchając audycji "Się mówi".

(pkur, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyszłościowa europeistyka

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:30
Europeistyka to interdyscyplinarny kierunek studiów, na którym każdy znajdzie coś dla siebie - od kultury, po prawo, ekonomię i politykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzwyczajny szczyt UE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 11:59
W Brukseli zakończył się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy państw członkowskich nie doszli do porozumienia. Stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji wciąż pozostają nieobsadzone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europolis realizuje wizję inteligentnych miast

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 10:00
Ekologia, ścisła współpraca mieszkańców i urzędników to tylko część założeń akcji "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości". - To miasta i rozmaite instytucje mają być przyjazne dla nas, a nie na odwrót. Musimy czuć się w nich dobrze - przekonywała w Czwórce Iga Kamocka z fundacji Schumana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejscy wolontariusze poznają życie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 15:00
"Zaproś wolontariusza europejskiego do swojej szkoły" to akcja Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W jej ramach kilkanastu młodych ludzi, wolontariuszy z Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi czy Hiszpanii przyjęło zaproszenia do szkół w całej Polsce.
rozwiń zwiń