Dopalacze - śmierć na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 08:00
Statystyki są alarmujące - rośnie liczba zatruć dopalaczami. W tym roku w Polsce z powodu przedawkowania tych środków zmarło już pięć osób.
Audio
  • Eksperci o szkodliwości dopalaczy (Czwórka/Się mówi)
Po dopalacze sięgają bardzo młodzi ludzie, często nieświadomi poważnych konsekwencji zażywania środków psychoaktywnych
Po dopalacze sięgają bardzo młodzi ludzie, często nieświadomi poważnych konsekwencji zażywania środków psychoaktywnychFoto: Glow Images/East News

Dopalacze to substancje psychotropowe, których ustawodawca nie zdążył jeszcze wpisać na listę środków zakazanych. Są tak samo niebezpieczne, jak silne narkotyki.

- Co tydzień na europejski rynek trafiają dwie nowe substancje. W dodatku środki te są coraz bardziej agresywne. Miesięcznie w skali kraju występuje średnio 300 zatruć dopalaczami - mówi Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Goście dyskutują też nad propozycjami zmian prawnych dotyczących dopalaczy, które są w tej chwili przygotowywane przez ustawodawcę. Przyglądają się także forom, na których młodzi ludzie opisują swoje wrażenia po zażyciu dopalaczy.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tomasz Białas (Główny Inspektorat Sanitarny) oraz Piotr Kubaszewski (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)

Data emisji: 17.04.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kul

Czytaj także

Polska młodzież ćpa i pije. "Chcą pokolorować sobie świat"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:23
Najbardziej rozpowszechnioną używką wśród polskich nastolatków wciąż jest alkohol. Ale, zdaniem ekspertów, to nie wszystko. Co dziesiąty dzieciak eksperymentuje z lekami, a sprzedaż dopalaczy w sieci rośnie lawinowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe "dopalacze" na polskim rynku?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
W internecie można kupić tzw. research chemicals, czyli substancje psychoaktywne, które formalnie wciąż są w fazie badań. Ich amatorów niestety przybywa. - To najprostsza droga, by popełnić efektowne samobójstwo – mówi prof. dr hab. Paweł Januszewicz, dyrektor ds. naukowych Narodowego Instytutu Leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narkotyki - pomiędzy rozkoszą a rozpaczą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 12:30
- My, dorośli mamy dużo do zrobienia, żeby pomóc młodym ludziom uniknąć nałogów - mówi Wojciech Wanat. - W tym celu napisaliśmy książkę, która jest przewodnikiem po labiryncie zagadnień związanych z narkotykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 07:45
- Zwracajmy uwagę na to, czy dziecko izoluje się od domowników, często wietrzy pokój lub używa kadzidełek, by zneutralizować niepokojące zapachy - mówi Magda Stefańska, psychoterapeutka młodzieży.
rozwiń zwiń