Mięso - czy należy wyeliminować je z diety?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 15:25
Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia potwierdza, że czerwone mięso spożywane w nadmiarze może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Audio
  • Dietetyczka Kamila Wrzesińska o tym, czy powinniśmy jeść mięso (Się mówi/Czwórka)
Podczas zakupów możemy zapytać sprzedawcę o skład wędliny sprzedawanej na wagę
Podczas zakupów możemy zapytać sprzedawcę o skład wędliny sprzedawanej na wagęFoto: Glow Images/East News

Jak wyjaśnia dietetyczka Kamila Wrzesińska, eksperci z WHO przestrzegają przede wszystkim przed jedzeniem wysoko przetworzonego mięsa, czyli wędlin. Ich jedzenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18 proc.

- Samo mięso możemy wyeliminować z naszej diety bez żadnego uszczerbku na zdrowiu, bo jajka i nabiał także są źródłem pełnowartościowego białka. Białko pochodzące z jajek jest najbardziej zbliżone do naszych białek ustrojowych i jest najlepszym uzupełnieniem dla tkanek naszego organizmu, lepszym niż mięso. Do tego jajka także zawierają żelazo - mówi dietetyczka. Wyjaśnia też, w jakich roślinach można znaleźć najbardziej wartościowe białko i poleca najzdrowsze odmiany mięsa.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Kamila Wrzesińska (dietetyczka)

Data emisji: 3.11.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kul

Czytaj także

Niezdrowa żywność - czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 09:00
Konserwanty, emulgatory czy barwniki. Dodatków, które mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie nie brakuje. Na co należy szczególnie uważać podczas zakupów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dynia i jej wszystkie tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 09:15
Z twardej skóry dyni można zrobić lampion Halloween, a z wydrążonego miąższu - zupę, ciasto albo placuszki. To ostatni moment, by skorzystać z dobrodziejstw tego warzywa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maia Sobczak - kobieta, która kuma kaszę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 13:00
Autorka bloga i książki "Qmam kasze" przekonuje, że dobre jedzenie kojarzy jej się z pozytywnymi emocjami: miłością i bezpieczeństwem, a gotowanie pozwala jej wrócić myślami do czasów dzieciństwa.
rozwiń zwiń