Wstyd - paraliżujący lęk przed oceną

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 11:53
- Wstyd to uczucie lęku przed oceną innych ludzi, a w konsekwencji, przed odrzuceniem. Podpowiada jakie zachowania są według nas dopuszczalne, a jakie nie - wyjaśniała psycholog Joanna Chmura.
Audio
  • Psycholog Joanna Chmura o sposobach na radzenie sobie ze wstydem (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Lolostock/Shutterstock.com

praca pracownik 1200.jpg
"Dobry lider potrafi balansować między dwoma biegunami"

Zdaniem gościa Czwórki, poczucie własnej wartości wpływa na większość obszarów naszego życia. - Osoby o niskiej samoocenie stres związany z oceną swoich zachowań będą odczuwały częściej, niż te, które są w stanie kontrolować swoje emocje - przekonywała.

Joanna Chmura Trudno jest mi ocenić wstyd, jako coś pozytywnego. Moją rolą jest zachęcanie do działań, które zminimalizują to uczucie

W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem wyjaśniała, że przyczyn problemów z samoakceptacją powinniśmy szukać u podstaw tego, co wywołuje u nas negatywne emocje. - Naturalnym stanem człowieka jest uczciwa akceptacja. Poczucie wstydu pojawia się w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie zaakceptować pewnych swoich zachowań traktując je, jako deficyty - mówiła na antenie Czwórki.

Joanna Chmura Megalomania też jest formą wstydu. To nienaturalny stan, poprzez który staramy się ukryć własne deficyty

Czy wstyd może mieć pozytywne konsekwencje? Na czym polega jego toksyczna odmiana i jak z nim walczyć? W jaki sposób wypływa na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi? O tym mówiła Joanna Chmura – psycholog i coach, pierwsza w Polsce certyfikowana trenerka prowadząca warsztaty pracy ze wstydem "Z wielką odwagą - The Daring Way". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Chmura – psycholog i coach

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kul

Czytaj także

Przebaczanie - po co właściwie to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:30
Przebaczyć to znaczy uwolnić drugiego człowieka od winy. Czy przebaczenie nie jest równoznaczne z pobłażaniem i komu tak naprawdę jest to potrzebne - nam czy osobie, której wybaczamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskość? "Mierzy się ją od głowy do stóp"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 11:00
- Największym organem seksualnym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest mózg. Niestety ta wiedza nie jest powszechna, bo nadal pokutuje przekonanie, że tak naprawdę liczy się rozmiar - mówi seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A może nie ma się czego bać?" Co leży u źródła współczesnych lęków?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 21:00
- Źródłem lęku jest nasza wyobraźnia. Często pojawia się on pod wpływem sytuacji stresowych, ale nie same sytuacje budzą w nas lęk, lecz to, w jaki sposób je przetwarzamy - wyjaśniał prof. Leszek Mellibruda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być skutecznym w komunikacji? Pomoże sztuka autokreacji

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 14:04
- Żyjemy w czasach, kiedy z domu nie wynosi się kindesztuby. Młody człowiek wchodząc w środowisko biznesowe musi błyskawicznie nauczyć się pewnych zachowań. Widać potem, że te zachowania są nienaturalne i wyuczone - mówił Waldemar Dziwniel z Fabryki Motywacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobry lider potrafi balansować między dwoma biegunami"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 09:37
Kanadyjski uczony prof. Michael D. Watkins badający strategie osiągania zawodowego sukcesu i przywództwa jest zdania, że idealny szef to ktoś, kto musi poruszać się między dwoma biegunami: bycia menagerem i dobrym liderem.
rozwiń zwiń