Co przesądza o wierności w związku?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 12:39
Miłość i wierność, nie zawsze stanowią zgrany duet. Ludzie zakochują się i dzielą ze sobą życie, albo porzucają, zdradzają i odchodzą.
Audio
  • Dlaczego ludzie zdradzają? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Maridav

Wierność nie dotyczy tylko sfery intymności. Jest tym, co potrafimy dać drugiej osobie Bianca-Beata Kotoro

Nad tym, dlaczego jednym się udaje, a drugim nie, zastanawiali się od filozofowie, poeci i naukowcy. Co zatem przesądza o wierności partnerów? Jaki wpływ na nasze zachowanie w tej kwestii mają wychowanie, geny i otoczenie?

- To, czy żyjemy w związku monogamicznym zależy od nas, nie jest nadaną. To prezent, który powinniśmy szanować i dawać drugiej osobie - mówiła goszcząca w studiu Czwórki psychoseksuolożka Bianca-Beata Kotoro.

Monogamia wymaga pracy. Kiedy spadają różowe okulary musimy włożyć spory wysiłek, by ją utrzymać Bianca-Beata Kotoro

- Braku wierności nie można usprawiedliwiać naturą. Ewolucja sprawiła, że posiadamy takie narzędzia jak poczucie odpowiedzialności i umiejętność samodzielnego myślenia. Nie szukajmy usprawiedliwienia dla decyzji, które sami podjęliśmy - przekonywała. 

Czy monogamia dotyczy wyłącznie naszej seksualności? Czym jest wierność emocjonalna, czy można kogoś zdradzić z... pracą? I czy lojalność w związku to cecha ludzi inteligentnych? Więcej na ten temat w rozmowie z Biancą-Beatą Kotoro, psychoseksuologiem z Uniwersytetu SWPS.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS.

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 20.09

ac/pj

Czytaj także

Koniec miłości. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:00
Eksperci dowodzą, że statystycznie aż 70 proc. związków rozpada się już w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości. - Główną przyczyną jest tu brak rozmów - mówi Dorota Minta, psycholożka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego asertywność w związku jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 11:30
Niezależnie od tego, czego dotyczy odmowa, zdarza się, że bardzo trudno jest powiedzieć "nie". - Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy sami nie mamy wyraźnie ustalonych granic - przekonuje Patrycja Wonatowska z Instytutu Pozytywnej Seksualności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toksyczne związki. Dlaczego otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:06
Ciągłe przepraszanie i tłumaczenie się partnerowi, poczucie niepewności i wyrzuty sumienia? Manipulacje, zastraszanie, niewybredne żarty i brak szacunku - te wszystkie symptomy mogą wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku. Jak się uwolić z takiej relacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowanie prawdziwych relacji. "Zaczyna się, kiedy jeszcze o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:42
 - Ludzie, którzy nie potrafią kochać samych siebie są jak worek z dziurką. Bez względu na to, ile będziemy sypać do niego z zewnątrz, zawartość będzie się wysypywać. Więc, zanim wejdziemy w relację, trzeba "zacerować" samego siebie - mówił Andrzej Śmiech, doradca personalny, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
rozwiń zwiń