Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:00
Ruszyła kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni 2021, w którym szukamy ludzi o niebanalnych pasjach. Łukasz Pawlik i Przemek Bojanowski brali udział w jego poprzedniej odsłonie. Jak zmieniło się ich życie po tym doświadczeniu i kim są dzisiaj? 
Finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2019
Finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2019Foto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio


nieprzeciętni 1200 tekst_BB.JPG
Nieprzeciętni 2021 - czekamy na Wasze zgłoszenia!

Minął niemal rok od finału plebiscytu Nieprzeciętni 2020. W grupie finalistów znaleźli się Łukasz Pawlik i Przemek Bojanowski. Jak ostatni rok zmienił ich życie?

Plebiscyt NIEPRZECIĘTNI 2021 - sprawdź szczegóły >>>

Posłuchaj
20:07 czwórka strefa prwatna 29.03.2021 nieprzeciętni.mp3 Łukasz Pawlik i Przemek Bojanowski - finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2020 opowiadają o swoich wrażeniach z udziału w Czwórkowym wydarzeniu (Strefa prywatna/Czwórka)

 

Łukasz Pawlik, arch. prywatne Łukasz Pawlik, arch. prywatne

Łukasz Pawlik, który 8 lat temu całkowicie stracił wzrok, wciąż kieruje się mottem "nie widzę, ale dużo dostrzegam". - To jest wciąż aktualne. Czasem dostrzegam więcej niż inni ludzie - mówi w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Nie widząc, trzeba się przestawić na inny tor działania. Sytuacja i życie zmusza do takiego postępowania i radzenia sobie. Zapachy, dźwięki, to wszystko zauważam mocniej. Dużo zależy od sytuacji, w której się znajduję - dodaje. 

Do zeszłorocznego plebiscytu Łukasza zgłosiła jego narzeczona, którą on w tym roku namawia na udział. 

Muzyka to moje życie, moja pasja. Ja tylko tym się zajmuję i cieszę się, że mogę tym uszczęśliwiać innych Łukasz Pawlik

Łukasz Pawlik wciąż pracuje w Domu Pomocy Społecznej. Pandemia uniemożliwia mu osobisty kontakt z podopiecznymi, na rozmowach z nimi spędza jednak długie godziny, korzystając z telefonu. - Dzwonię do swoich podopiecznych, do swojej grupy, z którą miałem zajęcia. Bardzo nam się poprawiły kontakty, mocno się zżyliśmy - podkreśla. - Moi podopieczni to seniorzy. Prowadziłem dla nich zajęcia muzyczne, wykłady, na których opowiadałem o kompozytorach, instrumentach - wspomina. 

Dziś finalista Nieprzeciętnych dba, by seniorzy nie czuli się samotni, stara się dać im poczucie bezpieczeństwa. Nie zrezygnował też z prób chóru, z którym pracuje od 3 lat. Wspomina, jak duże wsparcie dostał od członków zespołu w trakcie głosowania w plebiscycie Czwórki. 


Arkadiusz Andrejkow-fot. Adam Golec 1200.jpg
Arkadiusz Andrejkow - Nieprzeciętny malujący "deskale"

Przemek Bojanowski Przemek Bojanowski

Weronice Puszkar udało się też telefonicznie spotkać z Przemkiem Bojanowskim działającym w Ochotniczej Straży Pożarnej. - Zrezygnowałem z planów zostania zawodowym strażakiem - przyznaje finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2020. - Zaangażowałem się w działanie fundacji, którą od 3 lat prowadzi moja żona. To pomoc bardziej długofalowa, ale nie zrezygnowałem z OSP - dodaje. 

Bywa, że wezwanie do pomocy przychodzi w środku nocy, nad ranem. - Ta praca jest dość nieprzewidywalna, żona mnie mocno wspiera. Nie wyobrażam sobie innego życia - podkreśla rozmówca Czwórki. - Muszę cały czas coś robić, rozwijać się - dodaje.

Pomoc, działalność charytatywna sprawiają mi ogromną satysfakcję Przemek Bojanowski

Przemek Bojanowski podkreśla, że praca strażaka to wieczne wyzwania. Podkreśla, jak istotny bywa kontakt z dziećmi czy poszkodowanymi kobietami. - Wtedy warto poświecić chwile takiej osobie. To potrafi dużo dać - radzi. 

Teraz pracę strażaka Przemek łączy z działalnością w fundacji, w której pomaga realizować projekt skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Udział w plebiscycie Nieprzeciętni to mega wyróżnienie. Osób, które robią coś "po cichu" się nie docenia. Dzięki plebiscytowi cieplej się robi na serduszku Przemek Bojanowski

Zobacz także:

"Nieprzeciętni" to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Tegoroczna odsłona wydarzenia wystartowała 22 marca.

Od 22 marca do 18 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej czworka.online lub poprzez wysłanie wiadomości na adres nieprzecietni@polskieradio.pl. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zwycięzcę poznamy 24 czerwca.


ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2020 - tak wyglądał wielki finał

W skład tegorocznej Kapituły weszli Hanna Dołęgowska, dyrektor i redaktor naczelny Czwórki - przewodnicząca Jury, ale także m.in. Arkadiusz Andrejkow, czyli Nieprzeciętny 2020, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał. W Kapitule zasiadają także Konrad Dąbrowski, dziewiętnastolatek ścigający się w rajdach cross-country na motocyklu, Paulina Górska - aktywistka, która promuje ekologiczny tryb życia, Michał "Majki" Kowalski - klarnecista, ale też wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, współzałożyciel grupy Myasta, która zwyciężyła czwórkowym konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno", także muzyk Jan Paszkowski, który występował w musicalu "Piotruś Pan", ale dziś jest szefem kuchni, Łukasz Polikowski - psycholog biznesu, oraz Izabela Sopalska-Rybak - prezes Fundacji Kulawa Warszawa. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Łukasza Pawlik, Przemek Bojanowski  

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 20.15

pj


Czytaj także

E(x)plory 2021. Młodzi wizjonerzy i ich nieziemskie projekty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:50
Festiwal Naukowy E(x)plory to miejsce, w którym głos mają młodzi naukowcy. Tematem tegorocznej odsłony jest "Świat technologii". Wydarzenie odbędzie się w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:30
Jaki jest przepis na skuteczną i pełną pasji edukację ekologiczną? Ma ją łódzki kolektyw "Mamy Projekt", który stworzył bezpłatną grę internetową Ekoeksperymentarium.pl. Dzięki grze rozwiniemy dobre praktyki ekologiczne nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
rozwiń zwiń