Powrót do biur - czego się obawiamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:45
- Boimy się powrotu do nowej rzeczywistości i tego, co nas czeka w biurze - mówi w Czwórce trener i coach Honorata Kifner. - Również obawiamy się zarażenia wirusem w pracy i w drodze do niej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint

rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Jak pandemia zmieniła jakość naszego życia?

Aż 44 proc. pracowników na myśl o powrocie do pracy stacjonarnej odczuwa stres - tak wynika z badań firmy Dailyfruits. W większości nie chcemy wracać do biur na stałe, a 6 na 10 Polaków oczekuje, że po wygaśnięciu pandemii będzie pracować zdalnie albo hybrydowo.

- Trochę boimy się też utraty work life balance. Wiele osób mówi, że dzięki pracy zdalnej łatwiej im było pogodzić życie prywatne i zawodowe - wyjaśnia specjalistka. - Mieliśmy więcej czasu dla siebie, bo m.in. nie było dojazdów do pracy. W tym momencie najbardziej boimy się przeorganizowania rzeczywistości. I to jest chyba nasze największe wyzwanie - dodaje ekspert Czwórki. 


Posłuchaj
22:20 Czwórka/Strefa Prywatna - powrót do biura 09.09.2021.mp3 O obawach związanych z powrotem do pracy w biurze rozmawiamy z ekspertami (Strefa Prywatna/Czwórka)

W czasie pandemii również odbywały się rekrutacje online. Podczas gdy pracowaliśmy zdalnie, współpracownicy nie mieli szansy poznać się w realu. Zatrudnieni, wchodząc w nowe środowisko pracy, mogą obawiać się spotkań ze współpracownikami i kolejnej zmiany. 

Podczas pracy zdalnej mogliśmy odkryć, że praca koncepcyjna wychodzi nam lepiej w zaciszu domowych gabinetów. Jednak też tęsknimy do kontaktów bezpośrednich z ludźmi i pracy zespołowej. - Mamy sygnały, że ludzie nie chcą już webinarów i szkoleń online. Tęsknią do spotkań w sali, chcą porozmawiać, wspólnie wypić kawę i te relacje są niezwykle istotne, bo budują zaufanie - zauważa trener biznesu i coach Katarzyna Jarosz. - To jest nam potrzebne do codziennej pracy. Dobrze, gdyby te aktywności mogły być podzielone i moglibyśmy pracować hybrydowo - trochę z domu, trochę z biura.


pies w biurze praca z psem shutter 1200 bbernard.jpg
Powrót do pracy. Czy pies lub kot w biurze pomogą?

Czytaj także:

Część z nas przyzwyczaiła się do pracy z domu. Dzięki temu mieliśmy nieco więcej swobody, wypracowaliśmy inne nawyki i zachowania. Wraz z koniecznością powrotu do biura trzeba będzie je zmieniać i przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Obawiamy się również większej kontroli przełożonych oraz tego, że jesteśmy obserwowani przez współpracowników.

W jaki sposób powinien się odbywać powrót do pracy stacjonarnej? - Przede wszystkim w sposób uporządkowany, i tu ogromna rola przełożonych i szefostwa firm. Podstawą jest jasna i klarowna komunikacja oraz poinformowanie pracowników o powrocie do biura z dużym wyprzedzeniem - podkreśla specjalistka.- Jest to potrzebne, żeby mogli się odpowiednio przygotować i żeby nastawienie do zmiany miało szansę przejść przez cały proces. Istotne jest, żeby nie było to zaskoczeniem.

Przed menadżerami duże wyzwania, ich rolą jest wprowadzenie pracowników w nowy rytm pracy. W przypadku zespołów z nowymi pracownikami ważna jest integracja. - Nie da się tak po prostu wrócić i pierwszego dnia rozpocząć efektywnej pracy. Musimy poświęcić czas na odbudowanie relacji, poznanie się, w tym mogą pomóc warsztaty, wyjazdy integracyjne, aktywności, które pozwolą nam robić coś razem i lepiej się poznać - przekonuje Katarzyna Jarosz. - Trudno pracować w zespole z ludźmi, których nie znamy i do których nie mamy zaufania. To też jest czas, żeby pracownicy podzielili się z szefami swoim nastawieniem co do powrotu i pomysłami, jak na nowo zorganizować pracę.

Strach przed powrotem do biur dotyczy jednak części pracowników. Są też tacy, którzy się cieszą. - Niektórzy z nas nie mają dobrych warunków, żeby pracować w domu, który też często kojarzy nam się z odpoczynkiem i życiem osobistym - tłumaczy Honorata Kifner. - W czasie pracy zdalnej trzeba było ten czas dzielić, a role prywatne i zawodowe niestety często się nakładały. Brakowało balansu, więc osoby, które nie mają odpowiednich warunków do pracy w domu, bardziej są skłonne do powrotu za biurko.


Posłuchaj
05:24 Czwórka/Strefa Prywatna - studenci powrót na uczelnię 09.09.2021.mp3 Powrót na uczelnie - czego obawiają się studenci? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Studenci również obawiają się nadchodzącego roku akademickiego i - jak mówią - nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po najbliższych tygodniach.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Honorata Kifner (trener, coach, konsultant firmy Less Stress), Katarzyna Jarosz (trener biznesu, coach firmy Less Stress)

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 20.08

aw

Czytaj także

Życie zawodowe Polaków po pandemii - co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:37
Pandemia zmieniła nie tylko nasze nawyki zawodowe, ale narzuciła nam nowy sposób pracy. Sprawdzamy, co się zmieniło w życiu zawodowym Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca to nie tylko etat - jak pracować z pasją?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 14:40
Praca często kojarzy nam się z etatem, godzinami od 8 do 16.00, obowiązkiem, korporacją, smyczą i rutyną. Jak mówią eksperci, człowiek w pracy spędza średnio 90 tys. godzin, czyli średnio około 10 lat życia. Sprawdzamy, czy ten czas możemy spędzać przyjemnie i czerpać radość z naszej pracy zawodowej. Opowiadamy o ciekawych zawodach.
rozwiń zwiń