Praca zdalna - czy z nami zostanie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 22:20
Już od ponad roku wielu z nas pracuje zdalnie. Dom zmienił się w biuro, zatarła się granica między życiem i pracą. Pewne jest to, że epidemia udowodniła, iż home office się sprawdza. W audycji szukamy odpowiedzi na pytanie, jak oceniamy pracę zdalną i jakich regulacji prawnych nadal potrzeba, żeby pracowało nam się bezpiecznie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Vadym Pastukh

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Ile kosztuje praca zdalna i kto nam za nią zapłaci?

Praca zdalna to dla wielu z nas codzienność, przez rok pandemii poznaliśmy ją całkiem dobrze. - Jestem zwolenniczką pracy zdalnej, do tego stopnia, że moja firma pracuje w 100% zdalnie od samego początku pandemii - mówi Natalia Bogdan szefowa agencji Jobhouse. - Myślę, że zachowamy taki system pracy nawet po ustaniu pandemii. Zauważam korzyści, bo jest to większy komfort pracy dla moich pracowników. Zespół może połączyć wykonywanie obowiązków z życiem prywatnym. Moi pracownicy nie marnują czasu na dojazdy i przygotowania do pracy.


Posłuchaj
22:45 Czwórka/Czat Czwórki - praca zdalna_26.04.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o pracy zdalnej w pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak podkreśla gość audycji, w przypadku pracy zdalnej pracownicy mają większą elastyczność i decyzyjność co kiedy robią, a zadania i tak są wykonywane. - W przypadku mojej firmy widzę, że jakość i efektywność naszych działań nie zmalała. Stosujemy elementy pracy hybrydowej i spotykamy się czasami w biurze z zachowaniem restrykcji sanitarnych - opowiada Natalia Bogdan. - Czasem brakuje spotkań, jednak w ramach socjalizacji zrobiliśmy dla pracowników wigilię online i wspólne warsztaty.

Jak mówi specjalistka, zdalne zarządzanie obok swoich zalet bywa również wyzwaniem. - Trudniej jest, zwłaszcza jeśli jest to duży zespół. Nie jesteśmy w stanie na bieżąco wymieniać się różnymi informacjami, nie możemy tak jak kiedyś podejść i zapytać o coś, poprosić o podpis pod dokumentem. Dochodzą więc przesyłki kurierskie, podpisy elektroniczne oraz zarządzanie czasem i synchronizacja kalendarzy - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Z jednej strony sporo obowiązków odeszło, ale doszły nowe.

rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Jak pandemia zmieniła jakość naszego życia?

Czytaj także:

Jak wyjaśnia Natalia Bogdan, dla jej firmy przejście na pracę zdalną nie stanowiło większego problemu, ponieważ firma była do tego technologicznie przygotowana. - Byliśmy przygotowani sprzętowo, mamy też dobrą firmę IT, która przygotowała infrastrukturę do tego, żeby każdy z pracowników miał dostęp do plików zdalnych. Oczywiście z zachowaniem zasad RODO i bezpieczeństwa, więc to przejście na pracę zdalną w naszym przypadku było dosyć ułatwione - mówi. - Część firm jednak pracowała na sprzętach stacjonarnych i musiała się zmierzyć z zakupem nowych urządzeń i dostarczeniem ich pracownikom. Było trochę pracy po stronie pracodawców, jednak myślę, że większość firm biurowych, które mogą wykonywać pracę zdalną, zdało egzamin na piątkę.

W audycji Iwo Szapar, mieszkający w Wietnamie propagator pracy zdalnej, opowiada o projekcie Remote-how, który pomaga firmom na całym świecie tworzyć środowiska pracy przyjazne pracy zdalnej.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Natalia Bogdan (prezes agencji pracy Jobhouse, ekspertka rynku pracy), Iwo Szapar (współzałożyciel Remote-how)

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 15.08

aw


Czytaj także

Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:30
Jaki jest przepis na skuteczną i pełną pasji edukację ekologiczną? Ma ją łódzki kolektyw "Mamy Projekt", który stworzył bezpłatną grę internetową Ekoeksperymentarium.pl. Dzięki grze rozwiniemy dobre praktyki ekologiczne nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:10
Do końca XXI wieku Instytut Ochrony Środowiska przygotował dwa scenariusze dla Polski. Jeden jest optymistyczny, związany z mocną redukcją emisji gazów cieplarnianych, drugi pesymistyczny i niestety bardziej realny. 
rozwiń zwiń