Prof. Monika Całkiewicz: nie istnieje coś takiego, jak profil przestępcy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 10:34
- Bardzo często jestem pytana o to, czy istnieje zbrodnia doskonała. Odpowiadam słowami dr Michała Chudzika, który, twierdzi że zbrodnia doskonała to taka, którą wymyśliło wielu, ale nikomu nie udało się jej zrealizować - mówiła prof. Monika Całkiewicz, kryminolog.
Audio
  • Kryminologia w Polsce. Tropem zbrodni (nie)doskonałej (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stevepb

siłownia fitness 1200.jpg
Psychologia na siłowni. Trener to ktoś, kto zrozumie twoje możliwości i potrzeby

- Nawet najlepiej przygotowana zbrodnia może się okazać bardzo niedoskonałą. Z punktu widzenia sprawcy, który popełnia przestępstwo to wydaje mi się, że nie jest możliwe zaplanowanie wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach. Zbrodniarz nigdy nie ma pewności, że jego czyn nie zostanie wykryty, a on sam nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - opowiadała.

Na antenie Czwórki przekonywała, że nie istnieje coś takiego, jak gen przestępczości. - Na określone zachowania wpływa to, w jaki sposób osoby popełniające przestępstwa zostały wychowane, są to też czynniki środowiskowe, lub nieprawidłowy proces socjalizacji. Nauka nie mówi nic na temat tego, że możemy urodzić się przestępcą - przekonywała.

Co cechuje osoby popełniające zbrodnie? Czy motywem większości przestępstw rzeczywiście jest zemsta? Czym zajmuje się kryminalistyka, a czym kryminologia? Czy można wykryć każdego sprawcę zbrodni? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? O tym, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Monika Całkiewicz, prorektor ds. Studiów Prawniczych w Akademii Leona Koźmińskiego, kryminolog, radca prawny i prokurator, współautorka książki "Zbrodnia prawie doskonała"

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

Szczęśliwa singielka. "Zyskujesz pewność siebie, której nikt ci nie odbierze"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:34
- Gdy słucham wywiadów z Beyoncé czy Magdą Gessler dostrzegam, jak bardzo przekonane są o swojej wartości. Nie o tym, że są bezbłędne, po prostu smutki i lęki potrafią przekuć w zwycięstwo. Porażki traktują jak lekcje, zbierają się po nich w garść i działają dalej - mówiła Klaudia Klara, autorka książki "Poradnik szczęśliwej singielki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość platoniczna. Jak się z niej wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:38
Wiosna to czas zauroczeń, fascynacji, zakochań... nie zawsze szczęśliwych. Bywa bowiem, że uczucie nie jest odwzajemnione albo obdarzona nim osoba o niczym nie wie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samobójstwo - należy o nim rozmawiać, nie tworzyć sensacji

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 12:00
Samobójstwa są bardzo poważnym problemem w Polsce. Statystyki policyjne podają, że więcej osób ginie w wyniku samobójczej śmierci niż w wypadkach drogowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim są współczesny Polak i współczesna Polka?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 10:45
Żyjemy w czasach, w których w zawrotnym tempie zmienia się środowisko zawodowe, ale także społeczeństwo. Czy te zmiany są dla nas korzystne? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia na siłowni. Trener to ktoś, kto zrozumie twoje możliwości i potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 11:00
- Relacje z osobami, które przychodzą do mnie na trening często są zbliżone do tych, między lekarzem a pacjentem - mówił Adrian Bieliński trener personalny.
rozwiń zwiń