Pracoholizm. Sprawdź, czy ciebie też dotyczy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 16:21
- Nie chodzi o to, ile pracujemy, ale jak. Jeśli wychodząc z pracy nie potrafimy przestać o niej myśleć, a coraz więcej aktywności, zajęć i rozmów z przyjaciółmi jej dotyczy, zaczyna się problem - mówił w Czwórce psycholog Krzysztof Błażejewski.
Audio
  • Pracoholizm. Czym jest i jak się od niego uwolnić? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak uwolnić się z pułapki alkoholizmu? o tym w nagraniu rozmowy z audycji Dajesz radę
Jak uwolnić się z pułapki alkoholizmu? o tym w nagraniu rozmowy z audycji "Dajesz radę"Foto: Glow Images/East News

Początkowo praca daje nam poczucie bezpieczeństwa, prestiżu, daje nam pieniądze. Potem zaczyna zmieniać się w uzależnienie. - Pracoholizm to prawdziwy dramat, ciąg bardzo trudnych kompromisów między tym, że mogę czuć się bezwartościowy, do niczego, albo bardzo dużym kosztem wpędzić się w spiralę pracy - mówił ekspert w Czwórce. Podkreślał, że ludzie dotknięci pracoholizmem finalnie jednak mimo wszystko nie potrafią docenić swoich zasług i nie cieszą się nawet z zawodowych sukcesów.

Ekspert mówił, jakie kroki należy podjąć, by zacząć wychodzić z uzależnienia od pracy, tłumaczył także, dlaczego nie jest ono tym samym, co np. nałóg alkoholowy, choć mechanizm jego działania jest podobny. Mówił też o… pozytywnych stronach pracoholizmu i o tym, jaki związek ma uzależnienie od pracy z relacjami z rodzicami w dzieciństwie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Krzysztof Błażejewski (psychoterapeuta, psycholog biznesu związany z Labolatorium Dialogu)

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 12.00

kd/mc

Czytaj także

Fitness mózgu, czyli ćwiczenia z uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 14:12
Patentów na błyskawiczne i skuteczne zapamiętywanie jest naprawdę sporo. - Umysł ludzki pamięta obrazy, dlatego w nauce pomogą nam skojarzenia obrazkowe, mapy myśli i inteligentne notatki - mówi trenerka Agnieszka Podolecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etyka w biznesie - czy rzeczywiście jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 16:33
Na co powinni stawiać pracownicy - na umiejętności komunikacyjne, czy specjalistyczną wiedzę i wykształcenie? A szefowie - czy cenią samodzielność i kreatywność, czy punktualność i skrupulatność?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń