Produkcja ozdób choinkowych - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:26
- Bombki wydmuchuje się z takich szklanych rurek. Nagrzewamy je w ogniu, a gdy zrobią się miękkie i plastyczne, formujemy bombki - tłumaczył Paweł Fogiel, producent tych ozdób.
Audio
  • Jak produkuje się bombki choinkowe? (Dajesz radę/Czwórka)
Im bardziej skomplikowany kształt i wzór, tym bomba jest droższa
Im bardziej skomplikowany kształt i wzór, tym bomba jest droższa Foto: PAP/Leszek Szymański

święta choinka dziecko 1200.jpg
Święta bez gorączki. Jak nie dać się zwariować?

Kształt danej bombki zależy od kształtu wykorzystanej formy. - Bardzo ciężko jest wydmuchać formy kanciaste, które mają ostre końce, np. motocykle, liście dębu, które mają być płaskie. Są one narażone na pękanie - tłumaczył ekspert. - Standardem są jednak szyszki, mikołaje, domki czy bałwanki.

Jak sprawni manualnie muszą być twórcy bombek, a także jak przygotowywali się do swojego zawodu? Jakie szkoły trzeba skończyć, by wykonywać artystyczne bombki i czy pracy wymagającej tak dużej koncentracji i trwania dłuższy czas bez ruchu, towarzyszy… ból kręgosłupa? O tym w nagraniu materiału Dominiki Klimek.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Wiesława i Paweł Fogielowie (właściciele manufaktury produkującej ozdoby choinkowe)

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 12:00
W Polsce ubieranie świątecznego drzewka jest stosunkowo nową tradycją - pojawiło się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Pachnący lasem zwyczaj przywędrował do nas prawdopodobnie z Niemiec lub terenów współczesnej Łotwy i Estonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne pożyczki. Na co warto uważać?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 18:24
Jak wynika z badań - w tym roku wydamy na święta o ok. 2 proc. więcej niż w ubiegłym. 10 proc. Polaków deklaruje wzięcie na ten cel kredytu lub pożyczki. - Ludzie nie liczą kosztów, idą tam, gdzie można uzyskać łatwy pieniądz. Bez zastanowienia, ile trzeba będzie oddać - mówił Paweł Jagodziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta bez bliskiej osoby. Jak poradzić sobie po stracie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 11:30
- Proces żałoby zawsze przebiega indywidualnie. Nie ma dwóch osób, które jednakowo przeżywają stratę bliskiej osoby - mówiła Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji Nagle Sami.
rozwiń zwiń