Jak działają domy tymczasowe dla zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 19:44
Dom tymczasowy to świetne rozwiązanie, by stworzyć zwierzakowi namiastkę prawdziwego domu, zanim trafi do tego docelowego. 
Audio
  • Jak założyć dom tymczasowy i zorganizować czas, by zwierzęta były w nim szczęśliwe? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

shutterstock schronisko pies 1200.jpg
Wolontariusz zwierząt. Czy to zajęcie dla ciebie?

- "Tymczas" to schronienie, którego każdy z nas może udzielić. Jeśli tylko mamy mieszkanie i chęci. Zwierzę przebywa wówczas u nas, spędza czas do momentu, aż nie znajdzie się dla niego dom stały. Tzw. tymczas chroni przed bezdomnością i schroniskiem. Bo wszystko jest lepsze od schroniska - tłumaczyła Magdalena Jaźwińska. - Z jakiegoś dziwnego powodu ludzie sądzą, że prowadzenie domu tymczasowego jest trudne. To obrosło już legendami. Tymczasem to sprawa o wiele łatwiejsza niż się wszystkim wydaje.

A jak tłumaczyła w studiu Czwórki Anna Kaflik, teoretycznie nie ma też znaczenia, czy mamy już w domu już kota bądź psa. - Ale w praktyce to kwestia zrozumienia zależności i relacji między zwierzętami. Biorąc drugie zwierzę na "tymczas" musimy zadbać o dobro rezydenta, czyli czworonoga, który już u nas przebywa. Jeśli wiemy, że nasz pupil będzie nastawiony nieufnie do nowego lokatora, warto zatroszczyć się o jego komfort. Chodzi o to, by zachować tzw. proces wprowadzania, izolację - mówiła ekspertka.

shutterstock jeleń zwierzę wypadek droga 1200.jpg
Ranne zwierzę na drodze. Jak reagować? >>>

ZOBACZ TAKŻE Jak możemy pomóc schroniskom dla zwierząt zimą? >>>

Warto też poznać biologię i potrzeby zwierząt, którym chcemy udzielić tymczasowego schronienia. W tym jednak profesjonalnie pomogą nam instytucje, z którymi podejmiemy współpracę dotyczącą domu tymczasowego. - Najczęściej o każdej porze dnia i nocy do naszej dyspozycji jest wolontariusz, który udzieli nam wszelkich informacji, wesprze radą i podzieli się wiedzą - tłumaczyła Magdalena Jaźwińska. Jak podkreślała, otworzenie "tymczasu" nie powinno także stanowić problemu finansowego, bo wsparcia na badania, czy niezbędne leczenie udzieli nam prawdopodobnie fundacja, czy stowarzyszenie, z którym wchodzimy we współpracę. 

W programie rozmawialiśmy także o tym, jak zaczęła się przygoda z tymczasami naszych gości i jak w ich przypadku doszło do założenia pierwszych domów tymczasowych. Kim jeszcze są wspaniali ludzie, którzy takie domy tworzą, jaką muszą mieć wiedzę na temat zwierząt. Jednym z tematów rozmowy były też przypadki, gdy dom tymczasowy staje się domem stałym. Co dzieje się, gdy zwierzę i jego człowiek nie chcą już mieszkać oddzielnie? 

W programie mówiliśmy także o lamach i alpakach. Dlaczego tak dobrze znoszą niskie temperatury i od czego powinni zacząć ci, którzy chcą otworzyć hodowle tych sympatycznych ssaków? Zdradzaliśmy także tajemnice węży i papug, które właściciele karmią ręcznie, zamiast poprzez specjalne podajniki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Magdalena Jaźwińska (Tymczasem u Magdy), Anna Kaflik (Koteria)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 14.10

kd/pj

Czytaj także

Wolontariat? Jesteś potrzebny zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:49
Praca w schronisku dla psów i kotów, ratowanie koni przed rzezią, walka z przemysłem futrzarskim, pomoc delfinom - tu najważniejsze są serce i empatia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nieść pomoc osłom w schronisku na... Korfu?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 13:20
W samym środku greckiej wyspy Korfu znajduje się niezwykłe miejsce. Corfu Donkey Rescue to wyjątkowe schronisko dla osłów i nie tylko, do którego swoim 20-letnim samochodem wybierają się Czwórkowi goście: Michał Foltak i Weronika Lipińska. Co dokładnie będą tam robić? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekun zwierząt - czym zajmują się wolontariusze?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 18:51
- Staramy się poznać wszystkie nasze psiaki. Na kartkach w boksach zapisujemy, co lubią, jakie mają charaktery i czego potrzebują - mówi Iwona Młoźniak, wolontariuszka w stołecznym Schronisku na Paluchu.
rozwiń zwiń