Pożary w Australii. WWF: zginęły lub ucierpiały trzy miliardy zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 18:50
Prawie trzy miliardy zwierząt - ssaków, gadów, ptaków i żab - zostało zabitych lub pozbawionych siedlisk przez niszczycielskie pożary w Australii trwające od sierpnia 2019 do marca 2020. - Część z tych gatunków może nie odrodzić się już za naszego życia, a część prawdopodobnie nie odrodzi się nigdy - mówiła Agnieszka Veljković z WWF Polska. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ stockpexel

australia_pap_koala_1200.jpg
Australia płonie - co to znaczy dla świata?

Choć ogień a Australii udało się opanować, badacze dopiero podsumowują straty. Okazuje się, że są one dramatyczne - niemal trzykrotnie większe niż pierwotnie sądzono.

Posłuchaj
13:30 2020_08_04-14-14-56_CZWÓRKA_Dajesz Radę.mp3 O szokujących wynikach raportu WWF dotyczącego strat po pożarach w Australii - rozmowa z Agnieszką Veljković (Dajesz radę/Czwórka)

Jak przekonywała w rozmowie z Czwórką Agnieszka Veljković z WWF Polska, ok. 40 proc. gatunków i siedlisk w Australii jest zagrożonych całkowitym wyginięciem. Jeśli doszłoby w przyszłości do kolejnych pożarów, część z nich może zniknąć bezpowrotnie. - W naszych szacunkach braliśmy po uwagę m.in. zagęszczenie gatunków na danym obszarze. Mówimy więc o ponad 2 mld 460 mln gadów, 180 mln ptaków, czy 143 mln ssaków. A to są tylko kręgowce, w analizach nie brano pod uwagę bezkręgowców, czyli na przykład owadów, wśród których straty mogą być jeszcze większe - tłumaczyła ekspert. - Warto dodać, że jeszcze wszystko może się zmienić... na gorsze.


biebrza 1200 pap.jpg
Biebrza płonie. Znika unikatowy ekosystem leśnych zwierząt

Australia słynie z gatunków, które zagrożone są wyginięciem, są to m.in. koale, które pożary zdziesiątkowały dodatkowo. - Straty dla tamtejszego ekosystemu są olbrzymie - mówiła Agnieszka Veljković. - Koale w części Australii mogą za kilka lat wyginąć. Po prostu ich nie będzie. Staną się symbolem zmian klimatycznych.

Pełnego raportu WWF z Australii, jak przekonywała gość Czwórki, będzie można spodziewać się pod koniec sierpnia. A póki co życie tam powoli się odradza. - Tworzone są azyle, domy, w których leczy się zwierzęta, które mocno ucierpiały w pożarach - tłumaczyła Agnieszka Veljković. - Realizowane są plany uprawy ponad 2 mld drzew, co ma pomóc w odbudowie choć części ekosystemów. 

niedźwiedź bieszczady 1200.jpg
Na co chorują niedźwiedzie?

Jak przekonywała gość Czwórki, pożary w Australii to problem całego świata, nie tylko tego kontynentu. W Polsce płonęła w tym roku część lasów nad Biebrzą. - Tu również mieliśmy do czynienia z ogniem, który był nie do opanowania dla człowieka - podkreślała Agnieszka Veljković. - Jeśli wciąż będziemy zachowywać się nieodpowiedzialnie i palić ogniska w miejscach niedozwolonych, pożary w przyszłości mogą się powtarzać - ostrzegała. 

Czytaj także 


Biebrzański Park Narodowy FREE 1200.jpg
Weekend w Biebrzańskim Parku Narodowym

W programie także Ada Janiszewska sprawdziła jak ekologicznie przemieszczać się na co dzień i w czasie wakacji. Pojazdy nie tylko na prąd, ale też na wodór - czy taka będzie przyszłość motoryzacji? POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Gość: Agnieszka Veljković (WWF Polska)

Data emisji: 04.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kd

Czytaj także

#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:52
Według danych ONZ 90 procent zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne. W ogromnych ilościach pochłaniają je zwierzęta morskie, coraz częściej - pod postacią mikrowłókien - trafiają na nasz talerz. Odpowiedzią na jednorazówki ma być bioplastik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawia się sytuacja pogodowa w Australii. "To da wytchnienie naszym strażakom"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 02:47
Poprawia się sytuacja pogodowa w południowo-wschodniej Australii. W ostatnich godzinach spadła temperatura i zaczął padać deszcz. Może to ułatwić walkę z gigantycznymi pożarami lasów i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych pożarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szerszeń azjatycki w Europie. Im cieplej, tym będzie go więcej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:40
Pod nazwą szerszeń azjatycki kryją się dwa gatunki. Jeden z nich - vespa mandarinia - to jeden z największych szerszeni na świecie. Żyje m.in. w Japonii, Korei, Chinach i - jak się okazuje - od niedawna także w Europie.
rozwiń zwiń