Zanzibar. Za co Polacy pokochali "piękną wyspę"?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:20
Piękne plaże, wiatr we włosach, zapach świeżych owoców i egzotyki. Istny raj na ziemi - Zanzibar. To miejsce, które od lat było pożądanym kierunkiem turystycznym, jednak w ciągu ostatnich miesięcy, mimo wciąż szalejącej pandemii, zainteresowanie nim jeszcze wzrosło. Sprawdzamy dlaczego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dimitry Sukhov/Shutterstoc

Posłuchaj
shutterstock  Shyntartanya wakacje koronawirus maska 1200.jpg
Podróżowanie w pandemii jest możliwe

Zanzibar to należąca do Tanzanii wyspa położona na Oceanie Indyjskim. Tą samą nazwą określa się archipelag wysp, w skład którego wchodzą Pemba, Mafia oraz wiele mniejszych wysepek. Co ciekawe, na Zanzibarze znajduje się również miasto o tej samej nazwie. Zanzibar w języku arabskim oznacza "piękną wyspę". Nic dziwnego, ta prawdziwie rajska wyspa przyciąga egzotyką, wyjątkowym klimatem, a co więcej - słynie z czystego wybrzeża, pięknych widoków, plaż, lazurowej wody oraz z tego, że w czasie pandemii jest coraz częściej odwiedzana.  

Posłuchaj
16:59 Czwórka/Dajesz Radę - Zanzibar 25.03.2021.mp3 Z Matyldą Pniewską rozmawiamy o Zanzibarze (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- W ostatnim czasie Tanzania stała się popularnym kierunkiem, bo przy wjeździe nie były wymagane testy na COVID i nie było też kwarantanny po przylocie - mówi miłośniczka podróży Dominika Szagdaj. - Kiedy u nas jest zima, tam trwa lato, więc jest to idealne miejsce, do którego mogą udać się turyści, którzy tęsknią za słońcem i plażą.

Piękne krajobrazy to niejedyny kuszący aspekt. Obok walorów turystycznych, kulturowych i kulinarnych Zanzibar, i leżący obok Madagaskar, słynie z bogactwa występujących tam roślin, które stosujemy jako przyprawy. Można więc udać się na wycieczkę na jedną z wielu plantacji i zobaczyć jak rośnie gałka muszkatołowa, świeży pieprz, wanilia i wiele innych. To bajeczne miejsce kusi niezwykłymi widokami, wspaniałymi piaszczystymi plażami oraz bogactwem fauny i flory. Jest również gratką dla fanów nurkowania, którzy obok wielu gatunków egzotycznych ryb mogą z bliska podziwiać rafę koralową.

herbata plantacja chiny 1200.jpg
Herbata. Tajemnice poskręcanych liści

Źr.YouTube/ 17-Minute-Languages Video/ Nauka suahili (Część 2)

Zanzibar ma za sobą burzliwą historię. - Wyspa była miejscem, gdzie głównie na skutek handlu niewolnikami krzyżowały się kultury, co było elementem napędzającym ekonomię. Dużo się tam działo i można powiedzieć, że wszystkie kultury Oceanu Indyjskiego są tu wymieszane: ludność czarna, afrykańska, suahili, hindusi, mieszkańcy Sri Lanki; obok nich pojawiali się Arabowie, później Persowie, Portugalczycy i Anglicy. Naprawdę niezły miks - opowiada Matylda Pniewska z biura podróży Zanzi. - Po angielsku dogadamy się praktycznie wszędzie, bo jest to drugi język podstawowy, którego uczą się dzieci w szkole. Osoby, które pracują na styku z turystyką, bardzo szybko uczą się również innych języków. Nierzadko więc można znaleźć w hotelu obsługę mówiącą nieźle po polsku.

Źr. YouTube/DisneyPolskaVEVO/ Hakuna Matata (From "Król Lew")

Na Zanzibarze mówimy w suahili, a jednym z najpopularniejszych powiedzeń jest "Hakuna matata" - to wyrażenie znają wszyscy, którzy oglądali "Króla Lwa". Zwrot ten oznacza "nie ma problemu", jednak, jak przekonuje gość audycji, prawidłowo powinno brzmieć "haina matata". Podobnie jak "jumbo" - "cześć", turysta nie raz usłyszy je podczas pobytu.

Sprawdź także:


- Suahili nie jest specjalnie trudny, to język opisowy i bardzo intuicyjny. Jest cała masa zapożyczeń z arabskiego i angielskiego, które funkcjonują w przerobionej wersji - tłumaczy gość audycji. - Na przykład do angielskich słów dodaje się "i", i tak na przykład mamy "bedi" - łóżko, "waiti" - kelner. Dużo jest też słów, które mają powtórzenia, np. droga to "barabara", ja -"mimi", ty -"wewe", motor -"pikipiki". Powtórzenia wpadają łatwo w ucho i z tego względu to jest dosyć prosty język.

Jednak, żeby dobrze mówić w suahili, trzeba poznać gramatykę i wynikające z niej niuanse, co wymaga dłuższej nauki. Jadąc na Zanzibar, dobrze znać trochę grzecznościowych zwrotów - mieszkańcy wyspy, którzy są bardzo serdeczni i otwarci, bardzo doceniają, gdy się mówi do nich w ich języku. W suahili możemy porozumieć się nie tylko w Tanzanii, ale również w Kenii i Ugandzie.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Materiał przygotowałaAda Janiszewska

Gość: Matylda Pniewska (biuro podróży Zanzi)

Data emisji: 25.03.2021

Godz. emisji: 14.09

aw/kul

Czytaj także

Sobremesa. Hiszpańska chwila na złapanie oddechu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dlaczego Hiszpanie większość życia spędzają w barach? Co wspólnego z Krajem Basków ma "Gra o tron"? Na te pytania w książce "Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii" próbuje odpowiedzieć jej autor - Mikołaj Buczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń