Podróżowanie w pandemii jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 20:00
- Pandemia zmieniła spojrzenie na podróżowanie i nie wiadomo, czy tę masową turystykę z dużymi grupami będzie tak łatwo z powrotem wprowadzić na rynek - mówi podróżnik Jacek Stasiński. - Natomiast otwiera to możliwości przed turystyką tematyczną, niszową, w małych zorganizowanych grupach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Benny Marty

social media rozmowa skype 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Czas pandemii nie sprzyja podróżom, zwłaszcza trudno jest podróżować tym, którzy lubią zwiedzać zabytki i muzea, bo te są zamknięte. Okazuje się, że dla ludzi, którzy lubią ciepło i plaże jest to dobry moment na wojażowanie. -  Niektóre kraje są gotowe na przyjmowanie turystów i bez problemu można polecieć na Zanzibar czy do Tanzanii - mówi gość audycji. - Nie trzeba mieć nawet testów na koronawirusa i przechodzić kwarantanny, więc te państwa stały się ostatnio dla polskich turystów swoistą Mekką. Można nawet pojechać na wyprawę na Kilimandżaro, tak jak jeden z moich znajomych, który po zdobyciu góry odpoczywał na Zanzibarze. 


Posłuchaj
09:45 Czwórka/ Czat Czwórki - Podróże w czasie pandemii 13.01.2021.mp3 Jak podróżować w czasie pandemii, podpowiada podróżnik Jacek Stasiński (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Okazuje się, że na turystów otwarta jest również Dominikana. Możemy się też udać do Kenii, jednak tam są już wymagane testy na obecność koronawirusa. O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na taką pandemiczną wyprawę?

- Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy w danym kraju obowiązuje kwarantanna, czy nie - radzi gość audycji. - Czy obowiązują testy i czy trzeba je robić przed wyjazdem, czy można wykonać je na miejscu. No i ważna rzecz: dowiedzieć się, czy będziemy mogli wyjść z hotelu.

shutterstock_everest 1200.jpg
Everest. "Nie interesował mnie szczyt, tylko życie w cieniu góry"

Posłuchaj
04:43 CZwórka/ Czat Czwórki - blaski i cienie podróżowania. 13.01.2021.mp3 O blaskach i cieniach podróżowania opowiada trener psychoedukacji Stefan Sawicki (Czat Czwórki/Czwórka)

Jak zauważa ekspert, w turystyce następuje rewolucja spowodowana pandemią. - Powoli zmierza to w tym kierunku, że masowa turystyka troszeczkę zastopuje, a zacznie rozwijać się turystyka niszowa, tematyczna - wyjaśnia ekspert. - I tu rozwijają się możliwości dla osób, które mają wyobraźnię i lubią podróżować, ale otwiera to też nowe perspektywy przed mniejszymi organizatorami. Za parę miesięcy będziemy widzieli, jak to będzie wyglądało.


Czytaj także:

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Stefan Sawicki (trener psychoedukacji), Jacek Stasiński (podróżnik)

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Czytaj także

Słaby internet? Sprawdź swój router

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:20
Znajdziemy go praktycznie w każdym domu w którym jest połącznie z internetem - router sieciowy. Najczęściej dostajemy go od dostawcy usług internetowych. Sprawdzamy, co zrobić, gdy nie spełnia on naszych oczekiwań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
rozwiń zwiń