Lato w Szczawnicy. Bacówka inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 15:30
Atrakcyjne położenie, piękne widoki i doskonała baza wypadowa na pienińskie szlaki - to wszystko sprawia, że Szczawnica od lat jest jedną z najpopularniejszych miejscowości w Małopolsce. A jednym z najciekawszych miejsc w tym uzdrowisku jest Bacówka pod Bereśnikiem.
Szczawnica - 2019 rok
Szczawnica - 2019 rokFoto: Marcin Jucha/Shutterstock.com

Zobacz
Dolina Pięciu Stawów Polskich schronisko PAP 1200.jpg
Dolina Pięciu Stawów. "Tu zobaczysz drugiego człowieka"

Bacówka od kuchni

Bereśnik jest częścią Beskidu Sądeckiego i znajduje się na południowo-wschodnim grzbiecie Przysłopu. Rozciąga się z niego wspaniała panorama na Tatry oraz Pieniny. Takie widoki mogą też podziwiać goście Bacówki. Należące do PTTK miejsce otworzyło swoje podwoje 1 lipca 1989 roku. 20 lat później Bacówka zajęła trzecie miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez Polski Magazyn Turystyki Górskiej. - To miejsce na pewno wyróżnia się na tle innych schronisk w Beskidzie Sądeckim. Goście siedzą przy stole, naprzeciw mają okno i fantastyczny widok na Tatry - mówi podróżnik i bloger Mateusz Grzegorzek. - A do tego w Bacówce mają bardzo dobrą kuchnię. 

Posłuchaj
03:17 CZWÓRKA Dajesz rade - bacowka 12.08.2021.mp3 Bacówka pod Bereśnikiem - najważniejsze informacje dla gości (Dajesz radę/Czwórka)

Zobacz
park linowy FREE 1200_660.jpg
Park liniowy - sposób na letni weekend

Twórcą Bacówki był Edward Moskała - autor przewodników i założyciel wielu obiektów turystycznych, którego motto życiowe brzmiało "wszystko o górach, wszystko dla gór". W sierpniu 2013 roku Edward Moskała stał się oficjalnym patronem Bacówki. 

Posłuchaj także:

Posłuchaj
11:38 CZWÓRKA Dajesz rade - szczawnica 12.08.2021.mp3 Szczawnica - atrakcje dla turystów (Dajesz radę/Czwórka) 

Zobacz
Mikolaj Hrycyna Shutterstock surfing Chałupy 1200.jpg
Ciepła woda, dobry wiatr i puste plaże. Witamy w Chałupach

Miłość od pierwszego wejrzenia

Szczawnica jest także idealnym miejscem na rozpoczęcie pieszych wędrówek. - Szlaki są tu dość krótkie, stosunkowo łatwe, a widoki zapierają w piersiach dech - podsumowuje Mateusz Grzegorzek. - W Szczawnicy można zakochać się od pierwszego wejrzenia. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Mateusz Grzegorzek (blog MyNaSzlaku.pl)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 14.10

kul

Czytaj także

Kowno, Zarzecze, Troki. Litwa poza szlakami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:20
- Kiedy mój znajomy Litwin usłyszał, że wybieram się do Kowna, ze zdziwieniem zapytał: "Po co? Przecież tam nic nie ma". Nie zniechęcił mnie jednak, i to właśnie od tego miasta rozpoczęłam podróż po Litwie - wspomina autorka audycji Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papryka, słodkości i langosz - tak smakuje Budapeszt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:29
W węgierskiej kuchni nie jest niskokalorycznie ani dietetycznie. Bo Węgrzy lubią głęboki tłuszcz i intensywne przyprawy. Na pewno można spodziewać się bogactwa świeżych warzyw - zwłaszcza odmian papryki. Są langosze, paprykarze i leczo, nie brakuje też słodkości. 
rozwiń zwiń