Pociąg nie byle jaki. "W nocy śpisz, rano zwiedzasz"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 18:50
Podróże wagonem sypialnym cieszą się dużą popularnością - zwłaszcza w trakcie wakacji. - W tym roku mamy do czynienia z prawdziwym boomem na te połączenia. I to nie tylko w Polsce, ale też na południu i zachodzie Europy - mówi podróżnik Michał Szymajda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Denis Belitsky

Posłuchaj
07:18 CZWÓRKA Dajesz rade - bilety 16.08.2021.mp3 Wakacje w pociągu - gdzie kupić bilety i dokąd się wybrać? (Dajesz radę/Czwórka) 

Każdy, kto w sezonie letnim próbuje kupić miejsce w wagonie sypialnym do Kołobrzegu albo Świnoujścia, odejdzie z kwitkiem. Taki bilet bukuje się z wyprzedzeniem, a czasami trzeba nawet postać w kolejce Michał Szymajda

Coraz więcej firm - także prywatnych - ma w ofercie kuszetki i wagony sypialne. - We Francji wykorzystuje się do tego używany tabor, podobnie dzieje się w Belgii i w Holandii, cały czas jest rozwijana siatka nocnych połączeń kolei austriackich - mówi gość Czwórki. - W Polsce wagonów sypialnych nie ma tak wiele, a jednym z ciekawszych połączeń jest "Chopin", który jedzie do Wiednia, przez Pragę i Budapeszt. W nocy mamy szansę się wyspać, a w dzień mamy siłę, żeby zwiedzać.

Posłuchaj
11:48 CZWÓRKA Dajesz rade - pociagi 16^.08.2021.mp3 Historia wagonów sypialnych (Dajesz radę/Czwórka)

W naszym kraju najdłuższe połączenie kolejowe liczy ponad tysiąc kilometrów i przebiega na trasie Przemyśl-Szczecin. Natomiast w Rosji pociąg Moskwa-Władywostok jedzie 10 dni Michał Frudziński

W Polsce najbardziej popularne są kuszetki i wagony sypialne, które różnią się między sobą przede wszystkim standardem i komfortem podróży. - Kuszetka to wagon przedziałowy z miejscami do leżenia dla sześciu osób. Wagon sypialny to już przedział na jedną, dwie lub trzy osoby, wyposażony w umywalkę. W bardziej luksusowych składach, głównie za granicą, pasażerowie mają do dyspozycji własną łazienkę z prysznicem - wyjaśnia Michał Frudziński ze Stacji Muzeum.

Posłuchaj także:

Sprawdź też
shutterstock pociąg 1200.jpg
Pociągiem nad Adriatyk? Czesi już tak jeżdżą

Pierwsze kuszetki na ziemiach polskich pojawiły się na Kolei Warszawsko-Petersburskiej, która kursowała w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast w 1939 roku, w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu, wyprodukowano wagon salonowy, którym podróżowali m.in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka i Piotr Jaroszewicz. - Salonka Bieruta ma kuchnię z piecem kaflowym, salon z luksusowymi kanapami obitymi pluszem, a także łazienkę z rzadko wówczas stosowanymi w wagonach prysznicami i szafkami na przybory toaletowe - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Salonkę wycofano z eksploatacji pod koniec lat 70. XX w., ale można ją oglądać do dziś w Stacji Muzeum w Warszawie.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Goście: Michał Frudziński (Stacja Muzeum), Michał Szymajda (podróżnik, pasjonat kolei)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Marcin Antosz, autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie", aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. Dziś wozi nas po Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Od zeszłego roku wzrasta zainteresowanie kamperami, taka forma podróżowania daje swobodę i wolność. Wiele osób zamiast wakacji "all inclusive" wynajmuje kampera i rusza przed siebie.
rozwiń zwiń