Bibliotekarz. To nieprawda, że ma mało zajęć

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 09:20
Bibliotekarze zajmują się gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów, promowaniem czytelnictwa, pracą z gośćmi biblioteki oraz tworzeniem niezliczonych baz danych. Choć uważa się, że ten zawód praktykują głównie kobiety, nie jest to prawda.
Audio
  • Jak wygląda zawód bibliotekarza od kuchni i jak go zdobyć? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Popartic/Shutterstock.com

agentka nieruchomości rodzina mieszkanie 1200x660.jpg
Agent nieruchomości. Po trosze doradca i psycholog

- W bibliotekach dużo się dzieje. To już nie są wyłącznie miejsca, w których wypożycza się książki. Niemal każda z placówek organizuje różne formy zajęć i animacji dla przedstawicieli różnych grup wiekowych - mówiła Małgorzata Koziarska, bibliotekarka. Choć dziś, aby zostać bibliotekarzem, nie trzeba posiadać wyższego lub podyplomowego wykształcenia kierunkowego, jak podkreślała ekspertka, wykształcenie w tym zawodzie jest ważne. - Warto skończyć bibliotekoznawstwo, filologię polską, ewentualnie pedagogikę - tłumaczyła Koziarska. - Liczy się jednak przede wszystkim kreatywność i pomysłowość. Bibliotekarz to już nie jest zamknięty w sobie człowiek w szarym fartuchu i kapciach, ale ktoś otwarty na innych, sympatyczny i uśmiechnięty - dodała.

Małgorzata Koziarska W bibliotekach na przestrzeni lat wiele się zmieniło: nie ma już zakurzonych biurek, są za to przestronne wnętrza i kolorowe regały

Zobacz więcej Co warto przeczytać? Czwórka poleca książki <<<

A co, jeśli marzymy o pracy w bibliotece, ale nie mamy kwalifikacji - gdzie warto się dokształcać? Jak wygląda praca bibliotekarza od kuchni? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie wysłuchaliśmy także fragmentów archiwalnych audycji Polskiego Radia, dotyczących Biblioteki Załuskich, a słuchacze Czwórki w sondzie zdradzali, jak - ich zdaniem - wygląda praca w bibliotece.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Małgorzata Koziarska (kierownik jednej z warszawskich bibliotek publicznych)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka biblioteka książki
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile lat żyje książka? "Będzie trwać, gdy już znikną e-booki"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 08:18
E-booki i audiobooki na stałe wpisały się w kulturę czytania. Książka nadal jednak jest obecna na naszych półkach, a Czwórka udowadnia w Dzień Księgarza, że przez najbliższe kilkaset lat to nie powinno się zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Karmin" Agnieszki Meyer. Opowieść zbudowana z wielu warstw

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 11:30
- W mojej książce najbardziej widoczna jest historia miłości, w którą zamieszane są cztery osoby. Piszę też o najbardziej znanym w świecie zachodnim ilustrowanym manuskrypcie, czyli Księdze z Kells, a także o przyrodzie i podróżach - opowiada debiutująca na rynku wydawniczym pisarka Agnieszka Meyer.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń