Jak właściwie dobierać antykoncepcję?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:42
Wakacje to najbardziej beztroski czas w całym roku. Są imprezy w plenerze, wyjazdy we dwoje, a czasem nowe znajomości. Kiedy hormony szaleją, warto pomyśleć o antykoncepcji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oleksii Fedorenko

moda styl krawat szef garnitur 1200.jpg
Współczesny savoir-vivre. To zawsze jest w dobrym tonie

Nie ma antykoncepcji skutecznej w stu procentach

- Idealne metody antykoncepcyjne nie istnieją, ale są metody "prawie" doskonałe. Możemy wybierać spośród gamy rozmaitych metod. Do wyboru mamy m.in. tabletki antykoncepcyjne, których na rynku jest ponad osiemdziesiąt różnych typów, plastry, krążki dopochwowe, kapsułki, czy zawierające implanty lub nie wkładki dopochwowe - wyliczała ginekolog dr Marta Mączka. Tzw. antykoncepcja naturalna polega na obserwowaniu własnego organizmu. - Na tę metodę powinny zdecydować się kobiety, których cykl miesiączkowy jest regularny. Jeśli nie jesteśmy w stanie dokładnie wyliczyć, kiedy wypada owulacja, takie zabezpieczenie będzie nieefektywne - mówiła lekarz.


Posłuchaj
17:19 _PR4_AAC 2020_07_08-14-09-39.mp3 Jak wybrać skuteczną i bezpieczną antykoncepcję? (Czat Czwórki)

 

Co oznacza wskaźnik Pearla?

paznokcie manicure lakier do paznokci 1200.jpg
Manicure hybrydowy we własnym domu. Jak zadbać o płytkę paznokcia?

Opracowany w 1932 roku przez Raymonda Pearla, amerykańskiego biologa i statystyka określa skuteczność antykoncepcji. Wskaźnik wyznacza się jako pomnożony przez 1200 (u niektórych badaczy 1300) stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Im wyższy, tym uznajemy antykoncepcję za bardziej skuteczną. Mądre podejście do antykoncepcji to badania i rzetelne sprawdzenie jaki rodzaj zabezpieczenia będzie dla nas najzdrowszy.  

adele shutterstock 1200.jpg
Sirtfood. Na czym polega dieta oparta na zielonych koktajlach?

Jak wybrać najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę?

Lekarz ginekolog przekonywała, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kobiety. Nie ma metody, która byłaby odpowiednia dla każdej z nich. Jeśli jesteśmy zdyscyplinowane, możemy przyjmować tabletki hormonalne. Musimy jednak pamiętać, by robić to o stałych porach. Mniejszy rygor, jeśli chodzi o terminowość zażywania tabletek, związany jest z przyjmowaniem leków dwuskładnikowych. W tym przypadku ze względu na ilość dostępnych na rynku składów należy dopasować je do organizmu pacjentki. Zanim lekarz przepisze tabletki, powinien zlecić badanie krzepliwości krwi i funkcjonowania wątroby.

Branie tabletek antykoncepcyjnych bez wskazania może skończyć się w szpitalu. Nie bierzmy ich bez wcześniejszych badań krwi dr Marta Mączka

Warto pamiętać, że skuteczność  naturalnych metod antykoncepcji w czasie letnich wyjazdów może znacznie się zmniejszyć. Zmiana klimatu, długa podróż wpływa na nasz organizm i może go rozregulować.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Goście: dr Marta Mączka (ginekolog)

Data emisji: 8.07.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

18. Światowy Dzień Walki z Rakiem. 12 sposobów na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 16:22
Z okazji obchodzonego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem pod hasłem "12 sposobów na zdrowie" ukazał się Europejski Kodeks Walki z Rakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stereotypy kontra rzeczywistość. "Mam HIV i zamierzam dożyć późnej starości"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 12:44
Każdego dnia w Polsce 3 osoby dowiadują się, że są zarażone wirusem HIV. Według raportu NIK tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba chorych podwoiła się, a w ciągu ostatnich 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło w naszym kraju ponad 1400 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna u lekarza. W czym doradzi mu bariatra?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 15:40
Kiedy psuje się auto, pierwsi jadą do mechanika, ale kiedy ich zdrowie szwankuje to kontrolę odkładają na później.
rozwiń zwiń