"Makbet", Piknik Naukowy, Więdłocha i Pawlicki - Czwórka poleca się na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 15:04
W sobotę zaprosimy Was m.in. na spotkanie z aktorami: Agnieszką Więdłochą i Antkiem Pawlickim, którzy dziś "grają" jedną z najważniejszych ról - pomagają innym. 
Agnieszka Więdłocha
Agnieszka WiędłochaFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Słuchawki książka 1200.jpg
POSŁUCHAJ "Mikrotyki" Pablopavo w Czwórce czyta Olaf Lubaszenko

Sobotologia 09.00-11.00 - w Powtórkach do matury "Makbet". Horrory kojarzą się nam przede wszystkim z gatunkiem filmowym, ale tak naprawdę tego typu utwory pojawiały się już dużo wcześniej. W rozmowie z Barbarą Gizą z Uniwersytetu SWPS wyjaśnimy, dlaczego groza i tajemniczość związana z występowaniem sił metafizycznych to klucz do zrozumienia prawdziwego przesłania "Makbeta". Patryk Kuniszewicz zaprosi również do udziału w Pikniku Naukowym … online. Jakie atrakcje w tym roku, w tych okolicznościach czekają na wirtualnych uczestników? Bieżące informacje o tej wyjątkowej odsłonie Pikniku Naukowego pojawiać się będą w Wiadomościach Czwórki.  

Pasjonauci 11.00-12.00 - Agnieszka Więdłocha i Antek Pawlicki na co dzień są aktorami. Dziś "grają" jedną z najważniejszych ról. Kiedy trzeba, pomagają. Błyskawicznie włączyli się do akcji ratowania płonącego Biebrzańskiego Parku Narodowego i wysłali  transport żywności dla walczących z żywiołem strażaków. Obecnie kontynuują misję pomocy Powstańcom Warszawskim. Wsparli zespół kampanii BohaterON w dostarczaniu paczek Bohaterom. Beacie Kwiatkowskiej opowiedzą o nowym scenariuszu na życie, jakim jest pomaganie. 

Książki okulary 1200.jpg
POSŁUCHAJ Powtórka z "Lalki" B. Prusa 

W to mi graj 12.00-13.00 - Cykl materiałów z poradami na temat egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej. Jak się przygotować? O czym pamiętać? W najbliższym odcinku cyklu posłuchamy jak egzaminy do szkoły teatralnej wyglądają z perspektywy osoby, która od kilku lat pomaga przy ich przeprowadzaniu. Filip Karaś opowie jakie ma wskazówki dla przyszłych zdających. Czy jest w stanie od razu rozpoznać kto przejdzie dalej, a kto nie?  

Zaklinacze Czasu 14.00-15.00 - Astronomia to jedna z najstarszych nauk. Babilończycy, Egipcjanie, Grecy, Chińczycy, Majowie - prowadzili obserwacje nieba i zmian na nim zachodzących. Budowali też pierwsze obserwatoria astronomiczne i konstruowali urządzenia pomagające w badaniach. Jak wyglądały tworzone przez nich mapy nieba? Jakie były ich przekonania dotyczące zjawisk na niebie? Powiemy też kim byli trubadurzy, a w Kronice Maturalnej zajmiemy się cichociemnymi. 

333 popkultowe rzecz koziczyński 1200.jpg
POSŁUCHAJ "333 popkultowe rzeczy... lata 90." Książka Bartka Koziczyńskiego

Nie na-żarty 17.00-18.00 - Arepa jest podstawą wszystkich posiłków w Wenezueli. Jest to okrągła, spłaszczona bułka, zrobiona z wody i mąki kukurydzianej. Najlepiej smakuje z masłem i żółtym serem. Pochodzenie tego placka sięga czasów, kiedy Indianki z plemion tubylczych mieliły kukurydzę między dwoma gładkimi kamieniami, formowały z niej kulki i piekły na narzędziu o nazwie "aripo", od którego pochodzi nazwa dania. Przepisów szukajcie po audycji na stronie Czwórki.

BEATmaszyna 00.00-02.00 - Piotr true.dat Truszkowski zaprezentuje specjalny weekendowy mikstejp autorstwa Szatta - czyli Łukasza Palkiewicza. Jego trzeci studyjny album "Gonna be fine" ukazał się w poprzednim tygodniu, a wkrótce będzie Płytą tygodnia w Czwórce. 

Literatura: 

W audycji W to mi graj o godz. 12.30 - słuchowisko Jana Warenyci "Korek". Rodzice z dwudziestoletnią córką, po weekendzie spędzonym w Szwecji, wracają do domu. Podróż trwa długo, na drodze korki. Wszyscy są bardzo zmęczeni, upał daje się we znaki i wyostrza reakcje pasażerów. Monotonię oczekiwania przerywa zabranie autostopowicza. Ta wydawałoby się nic nieznacząca przysługa wobec młodego chłopaka, zmieni wszystko w życiu tej rodziny. Nic nie będzie już takie, jak poprzednio. W obsadzie Elżbieta Kijowska, Marek Barbasiewicz, Katia Paliwoda i Waldemar Barwiński. 

Kluczu kulturowymgodz. 15.15 w cyklu "Poeci mają głos" - Zbigniew Herbert czyta wiersz "Chińska tapeta".  

Godz. 15.40 - zapraszamy do wysłuchania 13. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka. 

mat. pras./kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Malwina Pająk o książce "Lukier". Pod skórą współczesnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 14:57
Choć krytycy porównują "Lukier" do świetnie przyjętej książki Jakuba Żulczyka "Ślepnąc od świateł", to autorka podkreśla, że nieliczne wątki są do niej podobne, a sama powieść dość szybko zmienia kierunek i staje się obyczajowym portretem kobiet na tle współczesnej Warszawy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie pisał dla byle kogo. Jan Brzechwa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 11:00
Kojarzony jest głównie z pełnymi humoru książkami dla dzieci, ale ma też w dorobku wiele utworów dla starszego czytelnika - satyry, przekłady i poezję liryczną. Jaki jest Jan Brzechwa w wydaniu dla dorosłych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literaccy nobliści z Europy Środkowej. Tokarczuk i Handke

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 14:15
Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali ogłoszeni laureatami literackiej nagrody Nobla. Te dwa szczególne wyróżnienia powędrowały w ręce autorów środkowoeuropejskich. 
rozwiń zwiń