Nie bój się zagrożenia, strach to zły doradca. Przygotuj się i okiełznaj obawy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:00
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła wiele, również w naszym postrzeganiu świata. Część z nas skłoniła do refleksji i pytań: czy jesteśmy gotowi na przeróżne zagrożenia?
Na wyposażeniu plecaka awaryjnego musi znaleźć się między innymi apteczka, żywność, napoje oraz  środki higieniczne
Na wyposażeniu plecaka awaryjnego musi znaleźć się między innymi apteczka, żywność, napoje oraz środki higieniczneFoto: shutterstock/Roger Brown Photography

Fora preppersowskie, sklepy z survivalowymi gadżetami, kursy posługiwania się bronią, strzelnice - przeżywają oblężenie. Internauci wyszukują przeróżne hasła, które do tej pory w sieci pojawiały się rzadko. 

- Analizujemy na bieżąco strony, które są oglądane i czytane na naszym portalu i widzimy, że to, co się zmieniło, to pierwsze wyszukiwanie. Dziś wielu internatów wpisuje frazę: Jak zachować się wobec zagrożenia związanego z wybuchem jądrowym, z użyciem broni nuklearnej. Kolejne zapytanie to: jak przygotować dom, zestawy awaryjne, domowe zapasy, jak uzdatniać wodę, jak się komunikować - zdradza Agnieszka Kordalewska prezes Fundacji gotowi.org. 

24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, w Polsce pojawiły się kolejki pod stacjami benzynowymi, urzędami paszportowymi. Polacy zaczęli robić zapasy. - Muszę przyznać, że nie pierwszy raz widzieliśmy takie zachowania w Polsce - mogliśmy to też obserwować na początku pandemii koronawirusa - przypomina gość Piotra Firana. - Takie sytuacje obrazują brak przygotowania i racjonalnego reagowania na sytuacje kryzysowe i awaryjne. Wielu Polaków działa po omacku. To wynik paniki, chaosu i braku rzetelnej wiedzy na temat tego, jak należy się przygotować i jak okiełznać zagrożenie, które może nam się przytrafić - ocenia. 

Liczy się przygotowanie

Survivalowa zasada trójek mówi o tym, że w przypadku zagrożenia mamy jedynie trzy sekundy na podjęcie właściwych decyzji. - To pokazuje, że jest potrzeba, żebyśmy byli lepiej wyedukowani, bo strach ma wielkie oczy - mówi ekspertka. - Nie ma się czego bać. Nie warto wyolbrzymiać sytuacji, tylko w sposób racjonalny zdefiniować, jakie zagrożenie może się przytrafić. Należy poczytać o tych zagrożeniach i krok po kroku przygotować się - dodaje. 

Przez lata położenie geopolityczne naszego kraju powodowało, że nie mieliśmy poczucia zagrożenia. Tkwiliśmy w głębokim przeświadczeniu, że żyjemy w bardzo bezpiecznym kraju, że żadne sytuacje katastroficzne i zagrożenia nas nie dotyczą. - To była iluzja, bańka - zauważa gość Czwórki. - Już dziś widzimy, że dosięgają nas konsekwencje zmian klimatycznych, zagrożenia związane z cyberprzestępczością, zagrożenia wynikające z działań zbrojnych na Ukrainie. To jest nasza rzeczywistość, trzeba się do tego racjonalnie przygotować - podkreśla. 

Nie strach, ale racjonalne podejście

Agnieszka Kordalewska marzy, by Polacy byli przygotowani na zagrożenia tak, jak przygotowani są Finowie. - Nie chodzi o to, by straszyć społeczeństwo, ale o to, by być gotowym - wyjaśnia. - Nasza Fundacja i portal powstały właśnie po to, abyśmy stali się społeczeństwem rozważnym. Od trzech lat prowadzimy kampanię "Bądźmy gotowi, nie dajmy się". Krok po kroku, w swoim tempie przygotowujmy się - zaleca. 


Posłuchaj
09:50 czwórka czat czwórki 26.04.2022.mp3 Jak się nie bać zagrożeń, ale być do nich przygotowanym - podpowiada Agnieszka Kordalewska, prezes Fundacji gotowi.org (Czat Czwórki/Czwórka)

 

W ostatnim czasie Fundacja gotowi.org podjęła współpracę z ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa. Wspólnie wskazują na zagrożenia w sieci, podpowiadają, jak dzielić się informacjami lub jak nie dzielić się, by nie ściągnąć zagrożenia np. na konwoje humanitarne. 

Agnieszka Kordalewska zdradza też, że dobrze skompletowany plecak awaryjny, własne umiejętności i zapasy domowe dają duży komfort i poczucie bezpieczeństwa. - W plecaku awaryjnym powinny być przedmioty, które dadzą nam schronienie, wodę, pożywienie, pozwolą na komunikację, czy apteczka. Powinny dać nam przetrwać przez 3 dni, bez tego, do czego zwykle mamy dostęp na co dzień - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Kordalewska (prezes Fundacji gotowi.org)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:10
Zaledwie pół wieku wystarczyło, żeby liczebność populacji dzikich kręgowców zmniejszyła się o 2/3. Właśnie ukazał się raport o wymieraniu zwierząt kręgowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytki jako ofiary konfliktów. Jak je chronić?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 19:50
Prace ukraińskich artystów i tamtejsze zabytki są częścią dziedzictwa kulturowego nie tylko Ukrainy, ale całej cywilizacji europejskiej. Dla Rosjan nie ma to jednak żadnego znaczenia: za naszą wschodnią granicą plądrują muzea i niszczą obiekty sakralne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jak przygotować się do sytuacji kryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:21
Co zrobić, gdy zabraknie prądu, jak reagować na wybuch czy jakie zapasy są niezbędne w sytuacjach kryzysowych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydaje filmy i broszury "Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny". Wszystko po to, by nie ulec panice. - To pigułka wiedzy, która ma nas przygotować na czas kryzysu - powiedział Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń