Edukacja ekonomiczna w polskiej rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 07:53
Zaczyna się od kieszonkowego, drobnych na lody i szkolne przekąski. Od najmłodszych lat wyrabiamy nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Sprawdzimy, jak o finansach uczyć dobrze. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/shuttertsock.com

Rodzice są pierwszym "doradcą finansowym" swoich dzieci. - Odpowiedzi na pytania o pieniądze powinnyśmy poznać jak najwcześniej. Jeśli poznamy je w szkole, to jako dorośli będziemy mieć tę wiedzę i podejmować lepsze decyzje związane z naszymi finansami - mówiła w Czwórce Aleksandra Pieńkosz, redaktorka polskiego wydania książki Rashmi Sirdeshpande "Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym"

Nie wszyscy rodzice wiedzą, jak wdrażać dzieci w świat pieniądza, jak tłumaczyć wydatki i proces zarabiania i pomnażania oszczędności. Eksperci podpowiadają, że już niedużym dzieciom możemy płacić, za usługi wykonane dla rodziny, choć nie mylmy tego z zapłatą za obowiązki. Ciekawym sposobem, który proponują specjaliści, jest dziecięca twórczość, którą mogą zaoferować sąsiadom czy znajomym rodziców. To może pomóc zyskać kompetencje finansowe, nauczyć myślenia przedsiębiorczego. 

Fundacja THINK! we współpracy z ING Bank Śląski i Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zbadali, jak przebiega socjalizacja ekonomiczna prowadzona przez matki i ojców w polskich domach wobec córek i synów.

W "Dajesz radę" zapraszamy na rozmowę z dr Katarzyną Sekścińską, autorką badania, adiunktem w Katedrze Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Na audycję Dajesz radę zapraszamy w czwartek (06.10) po godz. 14.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

pj

Czytaj także

Jaką mam zdolność kredytową? Jak ją podwyższyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:46
Analizy firm finansowych pokazują, że zdolność kredytowa Polaków spadła w ostatnim czasie średnio o 20-25 procent. Czy są sposoby, by ją podwyższyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeczywistą wartość złotówki. Jak ją ocenić?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 17:45
- Żeby zobaczyć siłę waluty, trzeba na złotówkę spojrzeć z szerszej perspektywy, niekoniecznie indywidualnej - zaznaczał w Czwórce gość Mateusza Kulika. Jak na co dzień odczuwamy wartość złotówki? 
rozwiń zwiń