47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Mocny sezon, duża konkurencja"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 14:30
- Mamy mocny sezon, wiec w pewnym sensie także "klęskę urodzaju". Konkurencja będzie duża, ale to tylko pokazuje, w jakiej kondycji jest polskie kino - mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Dyrektor artystyczny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Tomasz Kolankiewicz podczas konferencji prasowej w Gdyńskim Centrum Filmowym - 6 września 2022 roku.
Dyrektor artystyczny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Tomasz Kolankiewicz podczas konferencji prasowej w Gdyńskim Centrum Filmowym - 6 września 2022 roku.Foto: PAP/Adam Warżawa

Kino wojenne, dramty psychologiczne i pierwszy polski film o zombie

Festiwal rozpocznie się 12 i potrwa do 17 września. W tym roku o nagrodę główną - Złote Lwy - powalczy 20 fabuł, w tym 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich, dwa drugie filmy reżyserów, a także polski kandydat do Oscara. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 30 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W trzeciej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazło się siedem filmów zakwalifikowanych zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa. Polskie kino w 2022 roku jest różnorodne. Z jednej strony mamy wyciszone dramaty psychologiczne jak "Iluzja", a z drugiej najnowszy film Jacka Bławuta "Orzeł. Ostatni patrol". - To jest nasz film otwarcia. Kino wojenne, a jednak antywojenne. Na fali filmów historycznych wyróżnia się ciekawą formą. Ma świetne zdjęcia Joanny Dylewskiej, rewelacyjny dźwięk Radosława Ochnio, który oddał to, jak brzmi wnętrze łodzi podwodnej i absolutna aktorska czołówka - opowiada gość Czwórki. - W tym kluczu gatunkowo bardzo ciekawą hybrydą jest też film Xawerego Żuławskiego "Apokawixa", czarna komedia, a zarazem pierwszy polski horror zombie, a przy okazji autorska wypowiedź reżysera na temat problemów współczesnego świata. 

Posłuchaj
20:46 CZWÓRKA Hrapkowidz - kolankiewicz 11.09.2022.mp3 Co w programie tegorocznego festiwalu w Gdyni - rozmowa z jego dyrektorem artystycznym Tomaszem Kolankiewiczem (Hrapkowidz/Czwórka)

 

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa do 17 września. 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa do 17 września.

"Młody, głodny" i "nienasycony mistrz"

W Gdyni odbędzie się polska premiera fabularnego debiutu Damiana Kocura. "Chleb i sól", który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. - Damian Kocur nie jest anonimowym twórcą. Jego krótkie metraże były już prezentowane w Gdyni i zdradzały duży talent tego reżysera - przyznaje rozmówca Błażeja Hrapkowicza. - Jeszcze zanim okazało się, że "Chleb i sól" pojedzie do Wenecji, zaplanowałem, że na naszym festiwalu pokażemy go razem z "IO" Jerzego Skolimowskiego, który jest polskim kandydatem do Oscara. Chodziło mi o zderzenie "młodego, głodnego" z wielkim mistrzem, który też pozostaje "nienasycony".

Bread and Salt I Official trailer I Chleb i sól I Oficjalny zwiastun | SFPorgPL

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Filip Bajon. Reżyser i scenarzysta odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 47. FPFF. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących festiwalowi. Wśród nich m.in. wystawa prac malarskich i grafik Krzysztofa Globisza oraz wystawa "Szybki, kruchy, czysty", prezentująca wybrane plakaty filmowe lat 80.

Kadr z filmu "Rozkwit zimowy", reż. Ivan Krupernikov. Kadr z filmu "Rozkwit zimowy", reż. Ivan Krupernikov.

"Rozkwit zimowy" - autorskie kino gatunkowe

Do tegorocznego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikował się także "Rozkwit zimowy", którego akcja dzieje się w świecie zniszczonym przez ekologiczną katastrofę. Reżyser Ivan Krupenikov i operator Piotr Łukasiak byli gośćmi Katarzyny Cygler w audycji "Artystyczny wybieg". - Spróbowaliśmy zrobić kino gatunkowe i mamy nadzieję dotrzeć z nim do ludzi, którzy doceniają ten nurt, ale także współczesne kino autorskie i dobre "shorty". Udział w konkursie na najważniejszym festiwalu filmowym w Polsce to dla nas zaszczyt, ale też nadzieja, że "Rozkwit zimowy" trafi do szerszego obiegu - przyznają twórcy. - Głównym bohaterem naszej opowieści jest stary, schorowany najemnik, który chce pójść na emeryturę i dostaje ostatnie, wydaje się, że proste, zlecenie. Poznaje młodą dziewczynę, a ta wywraca świat jego wartości i zmusza go do zmiany perspektywy.

Rozkwit Zimowy - Trailer | Rozkwit Zimowy Film

Posłuchaj
14:31 CZWÓRKA Artstyczny wybieg - rozkwit zimowy 11.09.2022.mp3 "Rozkwit zimowy" - Katarzyna Cygler rozmawia z twórcami filmu (Artystyczny wybieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

Kino młodego widza. Jak się to robi w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 18:20
W piątek na ekrany kin trafił film familijny "Za duży na bajki" w reżyserii Kristoffera Rusa. Jak dotąd zobaczyło go 45 tysięcy widzów, z czego rekordowe ponad 33 tysiące w trakcie weekendu otwarcia. To najlepszy wynik spośród wszystkich polskich produkcji familijnych po 1989 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Łoziński i "Film balkonowy": człowiek ze swojej natury jest dobry

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 12:15
- Jeżeli ktoś z państwa nie wie, jaki jest sens życia, wystarczy obejrzeć "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego - mówi w Czwórce Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego MDAG. - Tam pada odpowiedź i można się tego dowiedzieć. 8 kwietnia film słynnego dokumentalisty wchodzi na ekrany kin.
rozwiń zwiń