Mundialowe przekręty - jak nie dać się oszukać w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 22:25
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega przed oszustwami związanymi z mundialem w Katarze. Sprawdzamy, na co należy uważać.
Mistrzostwa Świata Katar 2022
Mistrzostwa Świata Katar 2022Foto: Shutterstock/kovop58

- Cyberprzestępcy obserwują to, co się dzieje na świecie. Obecnie najgłośniejszym wydarzeniem sportowym są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze, więc wykorzystują oni mundial, żeby promować swoje fałszywe inwestycje - mówi Bartosz Biderman, specjalista CSIRT KNF. - Hakerzy przerabiają filmy i zdjęcia sportowców, piłkarzy czy polityków i łączą je z finansami. Często umieszczają wizerunek znanych piłkarzy, pisząc, że w krótkim czasie zrobili duże pieniądze, i wabią obietnicą olbrzymich zysków.


Fałszywe artykuły

Po kliknięciu w reklamę użytkownicy są przekierowywani do artykułu dotyczącego danej inwestycji. Umieszczony jest on na fałszywej stronie, która do złudzenia przypomina dobrze znane portale informacyjne. - Możemy tam przeczytać, że poznamy sekretny sposób Roberta Lewandowskiego na zdobycie 100 tysięcy złotych w miesiąc. W artykule ujawnione są metody, jak to zrobić - tłumaczy rozmówca Martyny Ogonek. - Następnie przekierowywani jesteśmy na stronę, gdzie jesteśmy proszeni o pozostawienie danych kontaktowych. Tego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić.

Po paru dniach odzywa się oszust, który prosi o wpłacenie kapitału w celu jego pomnożenia. - Obiecuje, że w ciągu tygodnia z tysiąca złotych uzyskamy dwa tysiące. To jest nierealne - zauważa specjalista. - Tego typu reklamy oferujące bonusy pieniężne lub możliwość szybkiego zarobku powinny nas szczególnie zaniepokoić.  


Uwaga na wrażliwe dane

Specjalista ostrzega, żeby nikomu nie należy udostępniać swoich danych do logowania do bankowości elektronicznej oraz nie wyrażać zgody na instalację programów umożliwiających zarządzanie naszym zdalnym pulpitem na wniosek "konsultantów", czy też "osób z banku".

- Jest to niebezpieczne. Jeśli natkniemy się w sieci na tego typu podejrzaną stronę, można ją zgłosić do zespołu CET Polska poprzez stronę https://incydent.cert.pl - radzi Bartosz Biderman. - Osoby, które dadzą się zmanipulować, mogą stracić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w ciągu paru dni. 


Posłuchaj
03:38 Czwórka/TOP -oszustwach w sieci 29.11.2022.mp3 W audycji mówmy o nowych oszustwach w sieci (TOP/Czwórka)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak 

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 18.14

aw/kor

Czytaj także

Był spalony? Na mundialu w Katarze zadecyduje sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 11:10
W listopadzie rozpocznie się mundial w Katarze. Już teraz jednak FIFA ogłosiła, że sędziów będą wspierały nowe technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundialowe hity: Shakira, Jennifer Lopez i Nicki Minaj

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:00
Mistrzostwa świata w piłce nożnej to nie tylko sportowe emocje, ale też specjalna oprawa muzyczna. Rozgrywkom w Katarze nie towarzyszy jedna piosenka. Każdy sponsor imprezy miał prawo przygotować własny hymn, są też artyści, którzy robią to z pasji do futbolu i… dla pieniędzy.
rozwiń zwiń