Odwiedź podziemne miasto z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 19:30
Koszary dla 7 tysięcy żołnierzy, łazienki z bieżącą wodą, spiżarnie, magazyny amunicji, elektrownie, a nawet dworzec podziemnej kolei.
Audio
  • Międzyrzecki Rejon Umocniony - materiał Radomira Wita

 Wszystko wentylowane, oświetlone i połączone tunelami o łącznej długości 28 km. Zbudowane 40 m pod ziemią miasto było hitlerowską odpowiedzią na Linię Maginota.

Międzyrzecki Rejon Umocniony w momencie powstawania zwany był Ścianą Wschodnią – opowiada Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" w Warszawie. – Bunkry i podziemia znajdują się pod niemiecką granicą w województwie lubuskim, w pobliżu tzw. Bramy Lubuskiej, jeszcze z okresu średniowiecza.

Centralny rejon MRU, to około 35 km podziemnych korytarzy, łączących ze sobą tzw. Panzerwerke, czyli miejsca szczególnie umocnione. Adolf Hitler w pewnym momencie postanowił zaprzestać rozbudowy tego miejsca, a założenie było takie, by powstało tam… samowystarczalne podziemne miasto.

- Znajdziemy tam m.in. urządzenia służące podtrzymywaniu całego regionu, składy amunicji, żywności dla żołnierzy, agregaty prądotwórcze – opowiada Paweł Łoś. – Na dole znajdują się pozostałości po przygotowanym kompleksie obronnym. Do dziś więc zachowały się szpitale, koszary, fragmenty koleji, która łączyła ze sobą poszczególne stanowiska.

W Międzyrzeczu zobaczyć można także jazy, zapory, mosty zwodzone. Potężna inwestycja pochłonęła sumę, za która można było wystawić 10 pancernych dywizji.

– Ciekawe jest to, że w podziemiach panuje stała temperatura od +10 do +12 stopni Celsjusza - mówi ekspert Czwórki. –  Od 80 lat, przez cały czas funkcjonuje tam także grawitacyjny system wymiany powietrza, zaprojektowany przez Niemców. Oznacza to, że każdy, kto się tam wybierze, przez cały czas odczuwał będzie leciutki przewiew.

W przeglądzie miejsc, które wykorzystują w interesujący sposób nowe technologie, tym razem zabraliśmy Was do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Co warto tam jeszcze zobaczyć? Posłuchaj nagrania ze studia Czwórki, z audycji "Czwartego Wymiaru ".

(kd/czwórka)

Czytaj także

Nowy wymiar fotografii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:40
Do niedawna rewolucyjna filmowa technika 3D, coraz częściej trafia pod strzechy. Na rynku dostępne są już aparaty, które potrafią rejestrować obraz z dodatkowym wymiarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchawki, słuchawki... i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 13:00
W "Czwartym Wymiarze” Michał Matus szuka odpowiedzi na pytanie: jakie nowe technologie stosuje się w słuchawkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paniczne hamowanie na widok fotoradaru!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 08:30
Fotoradar wzbudza lęk wśród kierowców, ponieważ mamy w zwyczaju jeździć szybciej niż jest dozwolone. Reakcje kierowców na fotoradar zbadał portal Auto Centrum w ramach swojej akcji "50km/h".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak robić dobre zdjęcia z jadącego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Ostatnio dużo mówiliśmy o doborze odpowiedniego sprzętu. Czas teraz, by skupić się na samej technice robienia zdjęć. Oto poradnik dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają ruch na zdjęciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baśniowy las, czyli magiczny lunapark

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 11:00
Miniaturowe miasteczko, zamek strachów, wodne organy i kilka naprawdę ekstremalnych rollercoasterów - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do De Efteling Park w Holandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapora zapiera dech

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 19:00
W wakacje zwiedzamy. Tych, którzy wybierają się w Bieszczady zachęcamy do wybrania się do wnętrza zapory w Solinie - to największa w Polsce budowla hydrotechniczna!
rozwiń zwiń