X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odwiedź podziemne miasto z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 19:30
Koszary dla 7 tysięcy żołnierzy, łazienki z bieżącą wodą, spiżarnie, magazyny amunicji, elektrownie, a nawet dworzec podziemnej kolei.
Audio
  • Międzyrzecki Rejon Umocniony - materiał Radomira Wita

 Wszystko wentylowane, oświetlone i połączone tunelami o łącznej długości 28 km. Zbudowane 40 m pod ziemią miasto było hitlerowską odpowiedzią na Linię Maginota.

Międzyrzecki Rejon Umocniony w momencie powstawania zwany był Ścianą Wschodnią – opowiada Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" w Warszawie. – Bunkry i podziemia znajdują się pod niemiecką granicą w województwie lubuskim, w pobliżu tzw. Bramy Lubuskiej, jeszcze z okresu średniowiecza.

Centralny rejon MRU, to około 35 km podziemnych korytarzy, łączących ze sobą tzw. Panzerwerke, czyli miejsca szczególnie umocnione. Adolf Hitler w pewnym momencie postanowił zaprzestać rozbudowy tego miejsca, a założenie było takie, by powstało tam… samowystarczalne podziemne miasto.

- Znajdziemy tam m.in. urządzenia służące podtrzymywaniu całego regionu, składy amunicji, żywności dla żołnierzy, agregaty prądotwórcze – opowiada Paweł Łoś. – Na dole znajdują się pozostałości po przygotowanym kompleksie obronnym. Do dziś więc zachowały się szpitale, koszary, fragmenty koleji, która łączyła ze sobą poszczególne stanowiska.

W Międzyrzeczu zobaczyć można także jazy, zapory, mosty zwodzone. Potężna inwestycja pochłonęła sumę, za która można było wystawić 10 pancernych dywizji.

– Ciekawe jest to, że w podziemiach panuje stała temperatura od +10 do +12 stopni Celsjusza - mówi ekspert Czwórki. –  Od 80 lat, przez cały czas funkcjonuje tam także grawitacyjny system wymiany powietrza, zaprojektowany przez Niemców. Oznacza to, że każdy, kto się tam wybierze, przez cały czas odczuwał będzie leciutki przewiew.

W przeglądzie miejsc, które wykorzystują w interesujący sposób nowe technologie, tym razem zabraliśmy Was do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Co warto tam jeszcze zobaczyć? Posłuchaj nagrania ze studia Czwórki, z audycji "Czwartego Wymiaru ".

(kd/czwórka)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy wymiar fotografii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:40
Do niedawna rewolucyjna filmowa technika 3D, coraz częściej trafia pod strzechy. Na rynku dostępne są już aparaty, które potrafią rejestrować obraz z dodatkowym wymiarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchawki, słuchawki... i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 13:00
W "Czwartym Wymiarze” Michał Matus szuka odpowiedzi na pytanie: jakie nowe technologie stosuje się w słuchawkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paniczne hamowanie na widok fotoradaru!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 08:30
Fotoradar wzbudza lęk wśród kierowców, ponieważ mamy w zwyczaju jeździć szybciej niż jest dozwolone. Reakcje kierowców na fotoradar zbadał portal Auto Centrum w ramach swojej akcji "50km/h".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak robić dobre zdjęcia z jadącego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Ostatnio dużo mówiliśmy o doborze odpowiedniego sprzętu. Czas teraz, by skupić się na samej technice robienia zdjęć. Oto poradnik dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają ruch na zdjęciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baśniowy las, czyli magiczny lunapark

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 11:00
Miniaturowe miasteczko, zamek strachów, wodne organy i kilka naprawdę ekstremalnych rollercoasterów - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do De Efteling Park w Holandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapora zapiera dech

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 19:00
W wakacje zwiedzamy. Tych, którzy wybierają się w Bieszczady zachęcamy do wybrania się do wnętrza zapory w Solinie - to największa w Polsce budowla hydrotechniczna!
rozwiń zwiń