Piękne czasy polskich stoczni

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 19:20
Dziś próżno szukać potęgi tych zakładów. Na szczęście w radiowym archiwum wciąż znajdują się nagrania z dawnych lat. Czwórka zaprasza w podróż do Gdańska, Szczecina i Gdyni lat 60.
Audio

Dominik Olędzki na radiowych regałach, wśród wielu tajemniczych taśm nie raz już znalazł wspaniałe dźwiękowe perełki. Tym razem przypomina o prężnej działalności naszych stoczni przed półwieczem.

W audycji "7 dni w kraju i na świecie" z 1963 roku radiowi dziennikarze podsumowują 15 lat działalności Stoczni Gdańskiej. - Wybito ostatnie podpory. Tradycyjna formuła: spieniony szampan spływa po burcie, a statek MS Mironyt spływa na wodę. Tak uświetniono 15. rocznicę Stoczni Gdańskiej - słychać głos reportera. Przytaczane dane zapierają dech w piersiach: w tym okresie załoga Stoczni Gdańskiej zbudowała 336 statków pełnomorskich.

Natomiast w 1969 roku radiowi dziennikarze przypominali, że nasi stoczniowcy nie od dziś liczą się na światowym rynku producentów. - W tym tygodniu mieliśmy dwa kolejne dowody prężności naszego przemysłu. Na szerokie wody wypłynął statek w Szczecinie, a Gdynia rozpoczęła budowę kolejnego morskiego kolosa.

Warto zaznaczyć, że zawód stoczniowca nie jest wcale zajęciem typowo męskim, co potwierdza fragment audycji "Gdańskie białogłowy". Wysłuchaj załączonej audycji "Czwarty Wymiar" i dowiedz się, co nazywano "ukochanym jamniczkiem", a także odkryj inne sukcesy polskich stoczni.

(pj)

Czytaj także

Jak flota powietrzna rosła w siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:29
W zbiorach Archiwum Polskiego Radia odnajdujemy wiele smaczków. Tym razem wśród dawnych radiowych taśm wyszperaliśmy te o lotnictwie: od Żuka do Boeinga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to na Okęciu było

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 18:15
Na Okęciu lotnisko działa od 1934 roku. Jest największym portem lotniczym w Polsce. Już w 1974 roku kilkanaście samolotów przylatywało lub odlatywało z Warszawy w ciągu zaledwie jednej godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Pałacu Kultury i Nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 17:00
Paryż ma wieżę Eiffla, Londyn ma Big Bena, a Warszawa – Pałac Kultury i Nauki. Stoi do dzisiaj, choć ma już 57 lat. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia z czasów świetności tego niezwykłego gmachu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
rozwiń zwiń