Laptop jest twoim oczkiem w głowie? Zabezpiecz go... okiem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 17:01
Już dziś możemy zabezpieczyć swój komputer pomijając hasło. Nasze linie papilarne lub siatkówka oka mogą być wykorzystane jako klucz do laptopa.
Audio
  • Zabezpieczenia biometryczne - teraźniejszość i przyszłość

Jeszcze niedawno wydawało się, że zabezpieczenia biometryczne możemy spotkać tylko w filmach s-f. Okazuje się, że już przeciętny użytkownik komputera może stosować tego typu zabezpieczenia.
- Na rynku możemy kupić urządzenia z zabezpieczeniami biometrycznymi. Znajdziemy bardzo dobrze działające czytniki linii papilarnych, które możemy podłączyć do swojego komputera i logować się za pomocą odcisku palca - mówi Piotr Gnyb, gadżetomania.pl. - Są też dostępne systemy logowania na podstawie zdjęcia siatkówki oka - dodaje.
Te zabezpieczenia będą się rozwijały i będą bardziej bezpieczne od tradycyjnych haseł. - Obserwujemy trend, żeby zmieniać bezpieczeństwo w internecie, czyli odchodzić od loginów i haseł, bo to technologia przestarzała - mówi czwórkowy ekspert. 

Jak będziemy się logować do komputerów za kilka lat dowiesz się słuchając załączonej audycji "Czwarty wymiar".
(pj)

Czytaj także

"Kozioł ofiarny" z klasy przeniósł się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:33
Nadużywanie internetu najczęściej związane jest z problemami takimi jak depresja, albo stany lekowe. I choć w Polsce statystyki odpowiadają średniej europejskiej, coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres w szkole? Pokonaj go!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 11:00
Nikt za nimi nie przepadał: kartkówki, odpowiedź przed tablicą... – stresujących sytuacji w szkole czasem udawaje się uniknąć. Ale nie zawsze. Eksperci podpowiadają w Czwórce, jak radzić sobie w takich trudnych chwilach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawo chroni kupujących w sieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 19:22
Przedświąteczna gorączka zakupów trwa. Wielu z nas decyduje się na zakupy przez internet - dobrze by były one bezpieczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska młodzież ćpa i pije. "Chcą pokolorować sobie świat"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:23
Najbardziej rozpowszechnioną używką wśród polskich nastolatków wciąż jest alkohol. Ale, zdaniem ekspertów, to nie wszystko. Co dziesiąty dzieciak eksperymentuje z lekami, a sprzedaż dopalaczy w sieci rośnie lawinowo.
rozwiń zwiń