Przestaw się na słuch i poznawaj świat

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 12:28
Dźwięki tak jak obrazy są bodźcami wywołującym skojarzenia. Mogą opowiadać historie, przenosić nas w odległą przeszłość, albo, wykorzystane twórczo, interpretować teraźniejszość.
Audio
  • Jakie historie opowiadają pejzaże dźwiękowe? (Stacja Kultura/Czwórka)
W dobie kultury wizualnej często zapominamy o otaczającej nas przestrzeni dźwiękowej
W dobie kultury wizualnej często zapominamy o otaczającej nas przestrzeni dźwiękowejFoto: pixabay/rawod

- Straciliśmy czujność i uważność na otaczające nas dźwięki - mówił w Czwórce Janek Błaszczak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w którym do 8 października można odwiedzać niezwykła wystawę "Polish Soundcapes". To waśnie dźwięk jest jej głównym bohaterem.

Na wystawie dowiemy się nie tylko, co to jest pejzaż dźwiękowy lub nagranie terenowe, ale także jaką wartość ma utrwalanie dźwięku. - Proponujemy całkiem nowy rodzaj narracji, który zwraca uwagę na problemy takie jak hałas i ekologia dźwięku - przekonuje Janek Błaszczak.

Czego spodziewać się po wystawie "Polish Soundscapes", a szczególnie po jej sobotnim finisażu? Jak pejzaż dźwiękowy wpływa na człowieka i jak można go twórczo wykorzystywać na przykład w tworzeniu muzyki? Między innymi o tym rozmawialiśmy w "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Janek Błaszczak (Narodowy Instytut Audiowizualny)

Data emisji: 5.10.2016

Godzina emisji: 10.14

jsz/kd

Czytaj także

"Dźwięk to przestrzeń, gdzie można się spotkać"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Tomasz Drachal to muzyk-amator i warszawski bard, który fascynuje się dźwiękiem. Wydobywa go z egzotycznych instrumentów, ale potrafi także grać na przedmiotach codziennego użytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperymenty w radiu. Jak powstała muzyka elektroniczna w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 12:50
O muzyce, która powstawała w Eksperymentalnym Studiu Polskiego Radia niektórzy mówili, że brzmi jak ilustracja. - Najbardziej ekscytującą była dla mnie rozwijająca się wówczas eksperymentalna animacja i współpraca m.in. z Walerianem Borowczykiem i Janem Lenicą - mówi Włodzimierz Kotoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, by sztuka była jeszcze bardziej sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:09
Duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek dają kolejne życie dziełom sztuki i aranżują przestrzenie ekspozycyjne w instytucjach kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierz się do lasu... w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 13:49
"Las Głosów" to instalacja dźwiękowa i niezależny projekt artystyczny, który towarzyszyć będzie 12. edycji festiwalu "Skrzyżowanie kultur". Jak na nasze zmysły będzie działać ta niezwykła przestrzeń?
rozwiń zwiń