Natalia Fiedorczuk. Przenikliwie o rodzicielstwie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 09:44
Czwórkowym słuchaczom znana jest jej działalność muzyczna jako Nathalie and The Loners, lecz tym razem rozmawialiśmy o jej literackim debiucie - "Jak pokochać centra handlowe?".
Audio
  • Rozmowa z Natalią Fiedorczuk o książce "Jak pokochać centra handlowe?", a także o blaskach i cieniach współczesnego macierzyństwa (Stacja Kultura/Czwórka)
Natalia Fiedorczuk, jej syn Władek i Kasia Dydo w Czwórce
Natalia Fiedorczuk, jej syn Władek i Kasia Dydo w CzwórceFoto: Karina Terzoni/Czwórka

Natalia Fiedorczuk Macierzyństwo to temat, który spychany jest na margines, znany tylko ludziom, którzy są w niego bezpośrednio zaangażowani, czyli matkom. A jednoczesnie to temat otoczony wieloma stereotypami.

Książka Natalii Fiedorczuk, nominowana do Paszportu Polityki, to opowieść, wyciągająca na światło dzienne pytania o rodzicielstwo, których nie mamy odwagi sobie zadać - czy istnieją matki lepsze i gorsze oraz kto o tym decyduje. - To książka, która opisuje transformację, pojawiającą się w życiu u progu macierzyństwa. A to moment graniczny, w którym redefiniuje się własną świadomość, postawy. Konfrontujemy się wówczas ze swoją dojrzałością, bądź niedojrzałością - tłumaczyła Fiedorczuk w Czwórce.

Jej bohaterka, kobieta pracująca, z wielkiego miasta, jeszcze w ciąży wpada w depresję poporodową. Okazuje się, że wiele osób ma mnóstwo do powiedzenia na temat zdrowia i życia. - Jej ciało staje się "własnością publiczną". To symboliczny moment, w którym przyszła matka zaczyna sobie zdawać sprawę, że jej życie się nieodwracalnie zmienia, że przestaje ona należeć do siebie - tłumaczyła Fiedorczuk.

Natalia Fiedorczuk Dziecko, które często nie jest mile widzianym członkiem przestrzeni publicznej, ma - będąc w niej - prezentować określony wachlarz zachowań, a matka ma być strażnikiem tych zachowań.

Jak wygląda życie polskich matek i czy w naszym kraju wolno szczerze, bez upiększania i bez fałszu mówić o macierzyństwie? Czy wolno przyznać się, że jest się "przeciętną matką", której zwyczajnie, po ludzku, wielu rzeczy się nie chce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Natalią Fiedorczuk.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Natalia Fiedorczuk (wokalistka, matka, autorka książki "Jak pokochać centra handlowe?")

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 10.20

kd/mz

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twardoch, Chutnik, De Niro - spojrzenie na literaturę 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 13:23
- Książki, o których mówię, może nie są najważniejsze, może nie zmieniły dziejów literatury , ale najbardziej mnie poruszyły - mówi znawczyni literatury Anna Luboń. - Te wydają się najciekawsze i chciałabym żeby słuchacze dowiedzieli się o ich istnieniu - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ted Chiang. Pisze fantastykę dla humanistów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 13:37
Tym razem w "Stacji Kultura" znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska przenosi nas w świat autora, którego opowiadanie stało się przyczynkiem do powstania filmu "Nowy początek".
rozwiń zwiń