Żonkile i Beethoven na 75. rocznicę powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:08
19 kwietnia, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie zabrzmi m.in. IX symfonia Beethovena. - Ten wybór dla wielu nie jest oczywisty - mówi Karolina Sakowicz. - To jest nasz gest w stronę pomysłu, jaki miała Żydowska Orkiestra Symfoniczna i chór Szir - dodaje. 
Audio
  • Karolina Sakowicz z Muzeum Żydów Polskich POLIN opowiada o koncercie "Łączy nas pamięć" i akcji Żonkile (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Muzyka w żydowskim getcie miała ogromne znaczenie. Artyści, którzy, przed wojną, byli muzykami Orkiestry Polskiego Radia czy Filharmonii Narodowej zebrali się w getcie i, mimo zakazu grania muzyki aryjskich kompozytorów, pod okiem Szymona Pullmana przygotowywali utwór Beethovena - IX symfonie - mówi Karolina Sakowicz, szefowa Działu Programów Publicznych, Muzeum Żydów Polskich POLIN. - Na koncercie "Łączy nas pamięć" zabrzmi i IX symfonia, i Oda do radości - dodaje.

Gość Kasi Dydo wyjaśnia, że muzycy pod kierownictwem Pullmana pragnęli wykonać utwór Beethovena i zaśpiewać go po hebrajsku. To się nie udało, gdyż Żydowska Orkiestra Symfoniczna najpierw została zlikwidowana przez władze niemieckie, później jej dalsze działanie przerwała wielka akcja likwidacyjna getta, a większość artystów zginęła w obozach zagłady. - My, w ich imieniu, dokończymy to, co oni zaczęli - mówi gość Czwórki. 

Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Filharmonii Narodowej oraz soliści. Oprócz wspomnianych utworów, zabrzmi też prawykonanie utworu Radzimira Dębskiego, napisanego specjalnie na koncert "Łączy nas pamięć" oraz pieśń partyzantów żydowskich "Nigdy nie mów, że idziesz w ostatnią drogę".

Jakie wartości przyświecały żydowskim muzykom, w tym trudnym dla nich czasie? Czym była muzyka i kultura dla więźniów getta? A także, co jeszcze czeka widzów i uczestników koncertu "Łączy nas pamięć"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Sakowicz (szefowa Działu Programów Publicznych, Muzeum Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 10.37

pj/kul

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Smutniak. Polka, która podbiła włoskie kino

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 14:00
Do wtorku, w kinie Muranów można oglądać propozycje najnowszej włoskiej kinematografii w ramach przeglądu Cinema Italia Oggi. Gościem festiwalu była Kasia Smutniak - urodzona w Polsce aktorka, która od lat mieszka i pracuje we Włoszech.
rozwiń zwiń