Halina Konopacka - sportsmenka nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 11:42
90. lat temu Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal olimpijski. - Była postacią wybitną, niezwykle wszechstronną - mówi Henryk Urbaś - rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 
Audio
  • Henryk Urbaś, rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego, opowiada o Halinie Konopackiej i wystawie przypominającej jej postać (Stacja Kultura/Czwórka)
Lekkoatletka Halina Konopacka - Matuszewska w otoczeniu przedstawicieli prasy i dyrekcji Polskiego Radia w 1928 roku
Lekkoatletka Halina Konopacka - Matuszewska w otoczeniu przedstawicieli prasy i dyrekcji Polskiego Radia w 1928 rokuFoto: NAC/Ryś Jan/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/1-S-734

- Halina Konopacka, poza uprawianiem 5-6 dyscyplin sportowych - lekkoatletyka czy automobilizm, była też poetką, pisarką, malarką, potrafiła projektować modę - mówi Urbaś. - To postać rzeczywiście nie z tej Ziemi - dodaje. 

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy została wydana książka Marii Rotkiewicz "Z radości życia. Halina Konopacka", pod tym samym tytułem możemy obejrzeć w Centrum Olimpijskim w Warszawie multimedialną wystawę poświęconą sportsmence. 

Czytaj także:
halina konopacka 1200 pap.jpg
Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Halina Konopacka była siedmiokrotną rekordzistką świata. Parając się lekkoatletyką nie straciła nic ze swego wdzięku i kobiecości. Na wystawie obok zdjęć sportowych, można zobaczyć i te z prywatnego archiwum, a także z uczestnictwa sportsmenki w życiu politycznym (była żoną Ignacego Matuszewskiego, kierownik Ministerstwa Skarbu II Rzeczypospolitej). W otoczeniu fotografii i filmów związanych z życiem i sportową karierą Konopackiej na ekspozycji prezentowane jest także jej rzeźbiarskie popiersie, autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. O jego wyjątkowych wojennych losach Henryk Urbaś opowiada w materiale Oli Opali. Rzecznik Komitetu Olimpijskiego przypomina także przesłanie Haliny Konopackiej dla wszystkich sportowców. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 10.40

pj/ac

Czytaj także

13 niezwykłych. Historia z kobiecym licem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 17:13
- Szkoda, że w szkołach nie mówi się o Reginie Salomei Pilsztyn - mówi Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zadziwiły świat". - Jej życie to temat na film przygodowy, który można by sprzedać nawet za granicę - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat niepodległości. Arcydzieła kina polskiego jadą w świat

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:53
"Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" to projekt, dzięki któremu zagraniczna publiczość może poznać poprzez filmy polskie dzieje. A także dzieje polskiego kina. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendy. Jak powstały i co mówią o naszej kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:55
Ma je każdy naród i każda społeczność. Legendy przechowują historię, tradycję, życiową mądrość i wartości. Stoją na straży tożsamości i pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy już odeszli.
rozwiń zwiń