Historia degradacji środowiska naturalnego, tożsamość i rewolucja. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 11:10
Kumu Art Museum jest jednym z największych miejsc wystawowych w Estonii. "Border Politics" - wystawa zorganizowana z okazji zakończenia II wojny światowej podejmuje zagadnienia związane z granicą. Opisuje nie tylko granice administracyjne, ale także społeczne i kulturowe, które kształtowały się w ciągu ostatniego stulecia. 
Audio
  • Galerie dookoła świata: Lizbona, Tallin, Cincinnati. Poleca Dominika Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Tasos_Lekkas/Pixabay

- Oprócz dzieł, które powstawały od niemal stu lat możemy za pośrednictwem sztuki przyjrzeć się, jak Estończycy poszukiwali swoich korzeni, z jakimi pojęciami wiążą swoją tożsamość - omawiała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 

W audycji odwiedziliśmy także Lizbonę, gdzie w Muzeum Colecção Berardo startuje wystawa prac brytyjskiego artysty i twórcy filmowego Johna Akomfraha. - W wielkiej przestrzeni na sześciu dużych ekranach wyświetlane są archiwalne obrazy odkryte przez artystę i te, które zostały przez niego sfilmowane w ciągu ostatnich trzech lat w dziesięciu różnych krajach. Każdy z nich jest zagrożony pod względem ekologicznym. To trzeba zobaczyć na żywo - przekonywała dyrektor artystyczna wystawy Rita Lougares

Dlaczego tytuł wystawy Johna Akomfraha nosi tytuł "Purple"? O czym chce opowiedzieć za pomocą swoich filmów? Jakich wydarzeń dotyczą prace portugalskiego aktywisty Marcelo Brodsky'iego i gdzie możemy je zobaczyć?  Dlaczego będąc w Lizbonie trzeba koniecznie zajrzeć do Calouste Gulbenkian Museum i co ta instytucja ma wspólnego z zachowaniem kultury Iraku? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Gość: Rita Lougares (dyrektor artystyczna Muzeum Colecção Berardo)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 10.16

ac/pj

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepowtarzalny urok likwidacji". Polska między PRL-em a współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 14:47
Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. opowiada o najbardziej charakterystycznych dla tego okresu zjawiskach. Znajdziemy tam historie o galopującym kapitalizmie, fascynacji zachodem i innymi "dziwnościami" tamtej dekady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Showroom Polskich Zakładów Ilustratorskich. Sprawdź jak wygląda praca rysownika od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:42
24 listopada w Warszawie otworzono pierwszą w Polsce otwartą pracownię ilustratorską. Co w niej znajdziemy? O tym opowiada współpomysłodawczyni projektu Paulina Dudek. 
rozwiń zwiń