Gerlsy. Kreatywne scenopisarstwo od dziewczyn dla dziewczyn

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 18:17
- Fundacja powstała z pragnienia, by stworzyć przestrzeń dla kobiet, gdzie będziemy mogły mówić o sobie i sprawach dla nas ważnych. Poczułyśmy, że w grupie jest siła. Razem zaczęłyśmy opowiadać HERstorie - mówiła jedna z założycielek "Gerlsów" Magdalena Lamparska.
Audio
  • Gerlsy opowiadają HERstorie. "Znamy się na kobietach, bo same nimi jesteśmy" (Stacja kultura/Czwórka)
Olga Bołądź i Magdalena Lamparska
Olga Bołądź i Magdalena LamparskaFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

magdalena lamparska 1200.jpg
Projekt "Gerlsy". "Własnym głosem mówimy o sprawach dla nas ważnych"

- Historie pisane dla kobiet są zazwyczaj białe albo czarne. Chcemy pokazać, że tych barw jest więcej. Nasze historie są wielowymiarowe - dodawała.

Projekt został stworzony przez aktorki, scenarzystkę i trenerkę personalną: Magdalenę Lamparską, Olgę Bołądź, Julitę Olszewską i Jowitę Radzińską. I - jak przekonują założycielki - jest to projekt od kobiet dla kobiet. - Inicjatywa powstała między innymi po to, by kobiety same zdecydowały co jest dla nich ważne, zwłaszcza w świecie, który narzuca jakie powinnyśmy być - mówiła Olga Bołądź. - Zebrałyśmy się, by napisać o tym kim jesteśmy, i wspólnie poszukać na to pytanie odpowiedzi. Pokazujemy, jakie jesteśmy naprawdę. 

W naszej kulturze istnieje wiele stereotypów na temat kobiet, które nie są już aktualne. Chcemy spojrzeć na kobiety w inny sposób Magdalena Lamparska

Właśnie ruszają pierwsze warsztaty scenariuszowe zainicjowane przez "Gerlsy". Uczestnicy przez trzy dni będą mogli popracować nad rozwojem scenariusza, pod okiem autorek projektu. Warszawy odbędą się we wrześniu i są skierowane do wszystkich zainteresowanych tworzeniem tekstów kreatywnych. O czym chcą pisać "Gerlsy"? Z jakimi stereotypami na temat kobiet zrywają? Jak powstał projekt i w jakim kierunku jego założycielki zamierzają go rozwijać? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Olga Bołądź, Magdalena Lamparska (aktorki, założycielki Fundacji Gerlsy)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 10.30

ac

Czytaj także

Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach. Jaka jest Amy Schumer?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 16:30
- Amy Schumer głośno mówi to, o czym inni milczą. Jest błyskotliwa, ma świetne poczucie humoru i swoje miejsce na liście 100. najbardziej wpływowych kobiet magazynu "Time" - mówi Judyta Kokoszkiewicz o autorce i bohaterce "Dziewczyny z tatuażem na lędźwiach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostrzeństwo. Od Stryjeńskiej do Piskorskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:30
Zofia Stryjeńska w męskim przebraniu studiowała na ASP, Liliana Piskorska dziś pisze o sobie, że jest nieheteronormatywną lesbijką. Prace obu artystek zobaczymy na wystawie "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet", w warszawskiej galerii DESA Unicum. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Winiarska: wyjeżdżając przede wszystkim zabierz siebie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 14:27
Niektórzy przed własnym urlopem przeżywają duży stres, wszystko przez pakowanie. Z pomocą spieszy im książka Joanny Winiarskiej "Spakowani czyli 33 checklisty na różne okazje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

#jakPolaNegri. Magdalena Lamparska ożywia mit o ikonie kina

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 16:20
W sierpniu mija 32. rocznica śmierci Poli Negri. Co gwiazdę kina niemego połączyło z aktorką młodego pokolenia Magdaleną Lamparską?
rozwiń zwiń