Książka jest dobra na wszystko - 30 dni na czytanie bestsellerów za darmo!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:48
- Po raz kolejny namawiamy do czytania książek. Startuje Akcja Czytaj PL - największa w Polsce, a być może i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza - mówi Katarzyna Jakubowiak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oleg Krugliak
książka literatura czytanie 1200.jpg
Polecamy książki. "Washington Black" Esi Edugyan

- Żeby wziąć w niej udział, wystarczy na swoim telefonie zainstalować aplikację woblink i zeskanować kod QR, który jest dostępny w social mediach lub na stronie akcji i już macie wybór książek, z którego można korzystać - wyjaśnia gość audycji.

Akcja Książki PL od początku jest realizowana przy użyciu nowych technologii, wyszukać więc możemy e-booki i audiobooki. W tym roku można będzie zapoznać się z 12 tytułami, wśród nich 10 jest przygotowanych w formacie audio. 

Posłuchaj

13:14 _PR4_AAC_ksiazki_all_2020_11_05.mp3 W audycji opowiadamy o Akcji Czytaj PL (Stacja Kultura/Czwórka)

Jak co roku oferta jest różnorodna, znajdziemy więc różne nazwiska i gatunki literackie. Będą to kryminały, powieści, reportaże, poradniki, literatura młodzieżowa i eseje takich autorów jak Dominika Słowik, Wojtek Drewniak, Jakub Małecki, Mariusz Szczygieł czy Remigiusz Mróz.

Czytaj także:

Celem akcji, oprócz nakłaniana do czytania książek, jest edukacja dzieci i młodzieży.

- Jest to zdecydowanie praca, którą należy wykonywać w sposób stały i konsekwentny. Dlatego też nakłanianie do czytania, czy też mówienie o książkach w sposób interesujący, odbywa się cały czas. Jest praktyką długofalową, bo to, co robimy dziś, ma swoje konsekwencje w czasie - mówi gość Czwórki. - Akcję Czytaj PL organizujemy od 2013 roku, 30 dni jej trwania ma przyzwyczaić młodego czytelnika do codziennego obcowania z książką. Oczywiście w pozostałych miesiącach realizujemy szereg innych projektów, które promują czytelnictwo - dodaje.


Wystartowaliśmy! Akcja Czytaj PL oficjalnie rozpoczęta! Skanujcie kod QR i czytajcie 12 bestsellerów do końca...

Opublikowany przez Czytaj PL Wtorek, 3 listopada 2020

- Chcemy również docierać do ludzi, którzy głównie czytali w komunikacji miejskiej, korzystając z drobnych chwil na książkę. Chcemy im pokazać, że literatura może być z nami w domu i nam towarzyszyć w codziennych czynnościach, być po prostu elementem codziennego stylu życia - mówi Katarzyna Jakubowiak.


5G technologie 1200
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

 Czytaj także:

Jak pokazują badania, w ciągu ostatniego pół roku wzrosło zainteresowania Polaków czytaniem, kupujemy więcej książek i więcej czytamy.

- Książki pomagają, są nam potrzebne także w trudnych momentach. Sięgamy po nie, żeby się oderwać, gdy borykamy się z różnego rodzaju problemami osobistymi czy społecznymi - tłumaczy ekspert. -  Książki są nie tylko rozrywką, ale pozwalają nam się zrelaksować, pomyśleć o czymś innym, pomagają się rozwijać, więc myślę, że książka jest po prostu potrzebna.

Akcja ma swoich stałych odbiorców, którzy corocznie biorą w niej udział. Dotychczas była również promowana i realizowana w szkołach, gdzie miała swoich ambasadorów namawiających do czytania. W tym roku z powodu pandemii wszystkie aktywności zostały przeniesione do internetu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek 

Gość: Katarzyna Jakubowiak (koordynator Akcji Czytaj PL, KBF)

Data emisji: 05.11.2020

Godzina emisji: 11.14

aw

Czytaj także

Biblioteka Muzyka. Myasta - co czytają po zwycięstwie w konkursie Czwórki?  

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 15:22
Damian Sikorski co tydzień zagląda do biblioteczek muzyków. Tym razem o lektury zapytał Michała Kowalskiego, wokalistę grupy Myasta, która zwyciężyła w 4. odsłonie konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec trylogii "Ukryta sieć". Co wymyślił pisarz Jakub Szamałek?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:15
- Studiowałem archeologię, a piszę kryminały o cyberprzestępcach - śmieje się Jakub Szamałek. - Wydaje mi się, że dzięki temu, że nie jestem specem od nowych technologii, stworzyłem "przyswajalną" dla czytelnika opowieść.  
rozwiń zwiń