K-animation. "To wydarzenie w świecie kina"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:00
Najpierw był k-pop, teraz to koreańska animacja pobudza naszą wyobraźnię. - Cała kultura koreańska jest teraz "wydarzeniem", które skupia na sobie uwagę uwagę świata. Koreańczycy przyciągnęli nas do siebie i cieszę się, że i w Polsce zaczęliśmy to doceniać - mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.
Hallyu K-Star Road w dzielnicy Gangnam w Seulu
Hallyu K-Star Road w dzielnicy Gangnam w SeuluFoto: shutterstock.com/ARTYOORAN

Posłuchaj
11:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - kanimation 12.04.2021.mp3 K-animation - co w programie pierwszego przeglądu koreańskiej animacji w Polsce? (Stacja Kultura/Czwórka) 

W koreańskiej animacji dużą rolę odgrywają scenariusze. Są przemyślane, skomponowane z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów Joanna Łapińska

Pierwszy w Polsce przegląd koreańskiej animacji odbędzie się na jednej z platfotm filmowych w dniach od 23 do 25 kwietnia 2021 roku. Program festiwalu podzielony został na trzy sekcje - "Autorzy K-Animation", "Retrospektywa Jeong Da-hee: Struktura świata" oraz "Krótka Forma", w których znajdą się filmy z Cannes, tytuły nagradzane na całym świecie oraz obrazy najbardziej znanych twórców. - Nurtu k-animation nie da ująć się w sztywne ramy, bo w tej dziedzinie filmu dzieje się wiele rzeczy i zjawisk - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Proponujemy widzom trzy ścieżki odkrywania tego świata, m.in. poprzez pełnometrażowe animacje z Korei Południowej, które powstały w ciągu ostatniej dekady. 

The King of Pigs (2011) | Trailer / MOTELX

Animacje Yeonga Sang-ho to kino szorstkie i bezkompromisowe, chwilami brutalne, rysowane brudną kreską Joanna Łapińska

Filmem otwarcia przeglądu będzie "Król świń" w reżyserii Yeonga Sang-ho. - To jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej kinematografii koreańskiej - autor nie tylko wyrazistych pełnometrażowych animacji, ale i entuzjastycznie przyjętych na całym świecie fabularnych hitów kina grozy - opowiada dyrektor artystyczna festiwalu. - Produkcją, którą "rozbił bank był "Zombie express", który zgromadził przed ekranami miliony widzów, powodzeniem cieszyła się też druga część hitu, czyli "Półwysep".

Sprawdź także
14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.jpg
Pięć smaków w Twoim domu. Startuje nowa platforma filmowa

Kolejnym ważnym elementem K-animation będzie wybór koreańskiej "Krótkiej Formy". W ramach tej części programu pokazane zostaną cztery filmy krótkometrażowe – "Dźwignie", "Lisi chłopiec", "Pietruszka" oraz "Wooga". Ich różnorodność estetyczna oraz gatunkowa - publiczność zobaczy m.in. komedię, dramat, kino alternatywne - są doskonałą próbką tego, co oferują koreańskie szorty.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Łapińska (dyrektor programowa festiwalu)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 11.20

kul

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"American Pie". Jak dojrzewały nastolatki w latach 90.?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Cykl filmowy "American Pie" był dla nastolatków przełomu wieków tym, czym dziś jest serial "Sex Education". Pierwszy film powstał w 1999 roku, teraz rozpoczynają się prace nad piątą częścią. 
rozwiń zwiń