Polecamy książki. "Strażniczka Słońca" Mai Lunde i Lisy Aisato

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:30
- "Strażniczka Słońca" to urzekająca ilustracjami i zachwycająca graficznie piękna powieść dla czytelników w każdym wieku - mówiła Kinga Michalska. - To także swoiste ekologiczne ostrzeżenie. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Książka jest wspólnym dziełem norweskiej pisarki Mai Lunde, która swoją karierę zaczynała jako filmoznawca, tworzyła też scenariusze dziecięcych programów telewizyjnych, oraz zajmującej się ilustracją Lisy Aisato. Jest to historia o stracie i lęku, ale też nadziei, miłości i szczęściu, pełna przygód, poruszająca ważny temat równowagi w przyrodzie i odpowiedzialności człowieka za świat natury. - Ta książka zachwyca zarówno pod względem treści jak i warstwy graficznej, tych dojrzalszych czytelników, jak i tych najmłodszych - mówiła Kinga Michalska. 

Posłuchaj
07:06 czwórka michalska 2021_06_01-11-42-01.mp3 "Strażniczka Słońca" - dlaczego warto sięgnąć do tej książki? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Czytaj także:

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Maia Lunde zadebiutowała jako pisarka w 2012 roku powieścią dla dzieci. - Była to historia oparta na dziejach norweskich Żydów podczas II wojny światowej - mówiła Kinga Michalska. - Wówczas autorka wprowadziła do swojego pisarstwa wątki ekologiczne, a jej "Historia pszczół" z 2015 roku to pierwsza z czteroczęściowego cyklu, który zdobył rozgłos i nagrody na całym świecie. Każda z nich opowiada o tym, co dramatycznego może wydarzyć się, jeśli ludzkość nie zacznie świadomie dbać o planetę - podkreślała.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

"Strażniczka Słońca" to historia o tym, jak w deszczowym ponurym i szarym świecie żyje się Lili. - Jest ciekawym świata dzieckiem, ale w rzeczywistości, w której przyszło jej żyć, nigdy nie świeci Słońce, nie ma wiosny, dzień zlewa się z nocą - mówiła Kinga Michalska. - Mieszkańcy wioski cierpią głód, bo nasiąknięta wodą ziemia nie rodzi plonów. Dziadek Lili w szklarni hoduje warzywa, choć dziewczynka nie ma do nich dostępu. Zabrania się jej także chodzić do lasu, ale oczywiście dziecko przekracza obie te granice - mówiła gość Czwórki. - Tak trafia do ukrytej doliny, w której zmierzy się z innymi tajemnicami i pozna m.in. przedziwną postać, jaką jest Strażniczka Słońca. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 01.06.2020

Godzina emisji: 11:43

kd

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń