"Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" - wystawa manifest

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:00
- Moja część dotyczy wieloletniej tradycji wędkarskiej. Byłem wędkarzem, robiłem projekty przynęt wędkarskich, a w tej chwili stoję w zupełnie innej pozycji - mówi Andrzej Paruzel, artysta i kurator wystawy "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą". - Uważam, że należy przestać kaleczyć ryby, że wędkarz powinien stać się strażnikiem przyrody.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Marek Tr / shutterstock

Wystawa "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" prezentuje postawy artystów manifestujących sprzeciw wobec naruszania ładu natury. Andrzej Paruzel tą wystawą odnosi się głównie do problematyki wędkarstwa, które ma w Polsce kilka milionów zwolenników.


Posłuchaj
16:12 Czwórka/Stacja Kultura - "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" 30.06.2021.mp3 W audycji mówimy o wystawie "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" (Stacja Kultura/Czwórka)


- "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" to jest tytuł, który mówi o założeniu całej wystawy. Pomysłodawcą i autorem tego hasła jest Andrzej Paruzel, artysta głównie o dorobku konceptualnym, ale też całe życie wędkujący. Jest synem słynnego propagatora wędkarstwa w Polsce i łowi od dziecka - mówi Agata Smalcerz dyrektor galerii Bielskiej BWA. - Tak, jak wielu w obecnych czasach, również i on zauważył, że samo wędkarstwo, które jest sportem polegającym tylko na złowieniu ryby, skaleczeniu jej i wrzuceniu z powrotem do wody nie ma w sobie szlachetności i proponuje, żeby łowić bez haczyków. To jest cały filozoficzny wywód artysty i idea, żeby można było zobaczyć rybę, ale nie mieć jej w ręku. A to za sprawą wędki z sondą i kamerką, dzięki której można obserwować podpływające osobniki.


pszczoły_1200.jpg
Biomimikra - Jak natura inspiruje artystów


Źr. Facebook/Galeria Bielska BWA


Do udziału w wystawie zaproszono Ryszarda Waśkę, artystę multimedialnego, współzałożyciela Warsztatu Formy Filmowej, który pokazuje obrazy przeciwstawiające się przemocy wobec środowiska naturalnego, uzupełnione o dokumenty tekstowe, fotograficzne i filmowe z ostatnich "Konstrukcji w procesie" odbytych w Australii, Izraelu i Polsce.

Posłuchaj także:

- Nasza wystawa jest bezpośrednią wypowiedzią na temat sztuki i natury. Uważamy, że nie ma już czasu, żeby się rozdrabniać. Trzeba konkretnie stawiać kawę na ławę - mówi Paruzel. - Ryszard Waśko prezentuje obrazy i teksty protestujące przeciwko nadmiernej konsumpcji mięsa na świecie. Przedstawia cykl obrazów "Rzeźnia", gdzie pokazane są w dość drastyczny sposób losy krów w rzeźni.

Wystawę w Galerii Bielska BWA można oglądać do 28 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 10.46

aw

Czytaj także

Historie zapomnianych artystek - sztuka kobiet z Chorwacji, Łotwy, Słowenii i Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:50
W ramach europejskiego projektu badawczego Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online grupa kuratorów z warszawskiej ASP podąża śladami zapomnianych biografii artystek, próbując zbadać ich losy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fleksitarianizm - pomiędzy dietą mięsną a wege

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 19:15
Dla wielu osób obiad, którego składnikiem nie jest mięso, wydaje się niepełnowartościowy. Jak jednak udowadnia Sylwia Majcher w swojej książce "Mniej Mięsa” roślinne składniki zastępujące mięsne są równie pyszne oraz pożywne i proponuje podjęcie kulinarnego wyzwania: "zrób tyle, ile możesz. Ogranicz, jeśli nie chcesz porzucić. I przekonaj się, że zróżnicowanie diety przyniesie mnóstwo korzyści oraz satysfakcji".
rozwiń zwiń