Festiwal "Dwa Brzegi" znowu zaprasza do Kazimierza Dolnego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:45
- Po ubiegłorocznej, wymuszonej hybrydowej formule bardzo nam zależało, żeby festiwal się odbył z udziałem publiczności - mówi Dominika Żukowska z Działu Programowego Festiwalu. - W naszym festiwalowym DNA są spotkania na żywo i to jest naszą siłą. Cieszymy się więc, że sytuacja pozwoliła na to, żeby stanął festiwalowy namiot. Od 31 lipca czekamy na publiczność.
Kazimierz Dolny
Kazimierz DolnyFoto: PaulSat/shutterstock

short waves festival 2021 1200.jpg
Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

W dniach 31.07-8.08.2021 odbędzie się jubileuszowa, 15. odsłona Festiwalu "Dwa Brzegi". Tak jak w poprzednich edycjach miejscem festiwalowych wrażeń będą Kazimierz Dolny i Janowiec.


Posłuchaj
15:30 Czwórka/Stacja Kultura - Festiwal Dwa Brzegi 29.07.2021.mp3 Dominika Żukowska opowiada o tegorocznej odsłonie Festiwalu "Dwa Brzegi" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W pierwszych dniach sierpnia w Kazimierzu dobrego kina na pewno nie zabraknie. W tej edycji znalazło się aż 19 premier, będą filmy wyświetlane po raz pierwszy i być może jedyny w Polsce. - Do programu trafiają filmy wyjątkowe i wyselekcjonowane. Takie, które mają w widzu pozostać na dłużej - opowiada gość audycji. - Na dzień dobry zapraszamy na film otwarcia "Jeźdźcy sprawiedliwości". Filmem zamknięcia będzie "Jestem Twój". Pierwszy - duński, drugi - niemiecki. Każdy inny, ale każdy ciekawy i nietuzinkowy.

W programie festiwalu znalazła się również sekcja "Muzyka moja miłość", w której można będzie zobaczyć siedem produkcji kręconych na styku filmu i muzyki. - Zobaczymy m.in. film o norweskim zespole A-ha, zaprezentujemy też spojrzenie na siebie Charles'a Aznavoura - zdradza rozmówczyni Kasi Dydo. - To obraz bazujący na jego własnym materiale filmowym, który kręcił przez wiele lat i dokumentował. Patrzymy więc okiem artysty, a nie na artystę. Pokażemy też włoski film o Paolo Contem. Każdy z obrazów będzie wyświetlany po raz pierwszy.

Źr. Facebook Festiwal "Dwa Brzegi"


Octopus Film Festival 1200.jpg
Octopus Film Festival - święto kina gatunkowego

Będzie również sekcja "Ekoświadomość" - stosunkowo młoda część festiwalu, zainicjowana w ubiegłym roku. - Zapraszamy na dwa filmy: "Nature is my Homeland" Marka Gajczaka oraz "The Circle. Mongolska przygoda" Thomasa Cytrynowicza i Timothy’ego Allena. Pierwszy z filmów przedstawia różne spojrzenia na ekologię i stawia pytanie, co my możemy zrobić, żeby nasz dom był urządzony po naszemu, ale żeby była zachowana przestrzeń natury - opowiada gość Czwórki. - Drugi film jest o Mongolii. Jego twórcy pokazują piękne przestrzenie oraz ludzi, którzy żyją zupełnie inaczej niż my, a ich celem jest wytyczenie szlaku na najwyższy szczyt Mongolii. Jest to film trochę przygodowy, ale też pokazujący, jak nasz świat jest różnorodny.

Zobacz także:

Tegoroczne "Dwa Brzegi" to nie tylko premiery i ważne filmy polskie i zagraniczne minionego roku, to również spotkania z twórcami, spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia z innych dziedzin. Na festiwalu będzie też miejsce na retrospektywę, w tym roku w cyklu "I Bóg stworzył aktorkę" zobaczymy Agatę Kuleszę. - Pokażemy pięć filmów z jej udziałem, m.in. "25 lat niewinności", "Śniegu już nigdy nie będzie" czy oscarową "Idę" - wylicza Dominika Żukowska. - Cieszymy się też na spotkanie z samą aktorką, które odbędzie się 1 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Żukowska (Dział Programowy Festiwalu "Dwa Brzegi")

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 11:15

aw

Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roma Gąsiorowska na drodze do "Slow Fast Life"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:48
Roma Gąsiorowska zapowiada, że będzie mieć swój autorski kanał, na którym chce promować filozofię "Slow Fast Life". - Chodzi o to, by umieć się ze sobą zaprzyjaźnić i wypracować odpowiedni balans w życiu - przekonywała w Czwórce. 
rozwiń zwiń