"Opowieści niesamowite". Michał Mikołajczak czyta Edgara Allana Poe

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 09:20
Amerykański poeta i pisarz Edgar Allan Poe to jeden z najważniejszych twórców literatury XIX wieku oraz ojciec literatury kryminalnej. W Czwórce usłyszymy jego "Opowieści niesamowite" w interpretacji Michała Mikołajczaka.
Michał Mikołajczak
Michał MikołajczakFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Od półtora wieku "Opowieści niesamowite" cieszą się niesłabnącą popularnością. Romantyczna bujność wyobraźni w połączeniu z realistyczną dokładnością szczegółu składają się na znamienny dla utworów tego pisarza nastrój niesamowitości i grozy. W Czwórce książkę Poe’go będzie czytać aktor Teatru Współczesnego w Warszawie Michał Mikołajczak. Emisja w "Stacji Kultura": od poniedziałku do piątku, o godz. 10.45 - do 31 stycznia 2022 roku.

Po godz. 11.00 wybierzemy się z wizytą do Teatru Studio w Warszawie, który świętuje 50.lecie istnienia i porozmawiamy z dyrektorką artystyczną sceny - Natalią Korczakowską. Nowy rok Studio rozpocznie premierą spektaklu "Byk" Szczepana Twardocha (premiera: 19 marca 2022, sobota). To drugi po "Pokorze" tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści - m.in. "Króla", "Morfiny" i "Dracha". Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. W maju Jakub Józef Orliński, światowej sławy polski kontratenor wraz z Michałem Bielem przy fortepianie wykonają pieśni polskich kompozytorów romantycznych oraz wybrane arie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego baroku.

Gościem audycji będzie też Magda Pasierska. Jej solowy projekt muzyczny Mapa jest eklektyczną fuzją syntetycznej elektroniki rodem z berlińskich scen muzycznych, naturalnych brzmień sekcji instrumentów, bardzo osobistych tekstów oraz niecodziennego głosu Magdy. Na albumie "Wzywam Cię", który jest naszą Płytą Tygodnia, śpiew przeplata się z melorecytacją, rapem i wokalną improwizacją.

Mapa - Dowiedz Się Co Jest Twoją Bestią / Mapa

W audycji także krytyk filmowy Maciek Kędziora opowie o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych na Śląsku, a Ola Opala zdradzi szczegóły "Pięknego czytania" - wystawy projektów graficznych i druków książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, przygotowanej przez Instytut Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Zobacz także:

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w poniedziałek (03.01) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

kul


Czytaj także

Koniec trylogii "Ukryta sieć". Co wymyślił pisarz Jakub Szamałek?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:15
- Studiowałem archeologię, a piszę kryminały o cyberprzestępcach - śmieje się Jakub Szamałek. - Wydaje mi się, że dzięki temu, że nie jestem specem od nowych technologii, stworzyłem "przyswajalną" dla czytelnika opowieść.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po jakie lektury sięgaliśmy w 2021 roku? Najpopularniejsze tytuły

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 11:58
"Sontag: życie i twórczość", "Mistrzowie. Spotkania z Twórcami" czy "Mexican gothic"? - W tym roku na rynku pojawiły się ciekawe dokumenty, ale także świetna literatura kryminalna, fantasy i powieści dla młodzieży - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń