Fryderyk Chopin. Czy geniusz potrafił kochać?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:09
Nazwisko i twórczość Fryderyka Chopina znamy wszyscy. Część z nas zna jego biografię, część wie, z kim się wiązał. A czy kochał? W książce "Narzeczone Chopina" Magda Knedler próbuje to odkryć. 
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: Shutterstock/Olga Popova

"Narzeczone Chopina" to inspirowana listami, pamiętnikiem oraz zapiskami Chopina opowieść o kobietach, które w różnym okresie jego życia pokochały tego artystę. Magda Knedler bohaterkami swojej książki uczyniła cztery kobiety, z którymi był związany. 

Chopin dusza towarzystwa

Mówi się, że Fryderyk Chopin był blady, chudy, miał charakterystyczny nos, ale i "to coś", co sprawiało, że kobiety nie mogły mu się oprzeć. Wzbudzał zainteresowanie kobiet. - On był artystą, to przyciągało. Mimo że nie był synem arystokraty, nie pochodził z wyższych sfer, to w takich sferach się obracał - przypomina Magda Knedler. - Księżne, hrabiny, arystokratki zapraszały go na salony, by tam wykonywał swe fortepianowe utwory. Był atrakcją, maskotką. Pod jego dom przyjeżdżały powozy, by wozić artystę do pałaców - dodaje. 

Magda Knedler zwraca uwagę na subtelne rysy twarzy Chopina, wygląd przyciągający kobiety, ale też na jego obycie w towarzystwie. Mimo że nie zabiegał o zainteresowanie, nie chciał być ówczesnym celebrytą, to był duszą towarzystwa. - Dziś pewnie miałby Instagrama i Facebooka, choć pewnie nie reklamowałby ciuchów - mówi rozmówczyni Oli Opali. - Myślę, że z klasą by się pokazywał w sieci. Myślę, że pasowałby do dzisiejszych czasów, taki niepokorny artysta. 

Te, które go kochały

W swojej książce gość Czwórki pisze głównie o kobietach Chopina, tych, które z pewnością go kochały: skandalizującej George Sand, uwodzicielskiej Marii Wodzińskiej, młodziutkiej śpiewaczce Konstancji Gładkowskiej i bogatej Jane Stirling. Każda z nich była w nim szaleńczo zakochana. 

- Wciąż jednak nie wiem, czy Chopin był człowiekiem zdolnym do wyższych uczuć - przyznaje Magda Knedler. - Dlatego też napisałam powieść o kobietach, które na pewno kochały jego, darzyły go wielkim uczuciem. To uczucie do niego na pewno zdefiniowało całe ich życie. Nawet po rozstaniu z Chopinem one pozostawały naznaczone tą znajomością - dodaje. 

Autorka "Narzeczonych Chopina" zwraca uwagę na różnorodność tych znajomości, od młodzieńczych zauroczeń, zaręczyn, burzliwego związku czy relacji niemal jednostronnej. - Relacja z Jane właśnie taka była. On z pewnością wykorzystywał jej znajomości i pieniądze - ocenia. - W książce pokazuję perspektywę kobiecą, to, jak Chopin oddziaływał na te panie swoim charakterem, osobowością, muzyką. 


Posłuchaj
05:50 czwórka stacja kultura 07.03.2022ok.mp3 Kto kochał Chopina i kogo kochał on? - opowiada Magda Knedler autorka książki "Narzeczone Chopina" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Magda Knedler zwraca uwagę na czasy, w których żył Chopin, i rolę kobiet w I połowie XIX wieku, na mężatki wychowujące dzieci i prezentujące się na przyjęciach, czy młodsze dziewczyny, które czekały na kandydatów na męża. 

Kogo kochał Chopin? Czy kochał?

George Sand, Maria Wodzińska, Konstancja Gładkowska czy Jane Stirling, każda z nich przeżyła rozstanie z Chopinem, choć każda z nich inaczej. - Sam Chopin był postacią, która mi się wymyka. Do końca nie wiem, jaki był, kogo kochał naprawdę - przyznaje rozmówczyni Czwórki. - Wydaje mi się, że był dobrym przyjacielem. Z jego listów bije ciepło, bezinteresowna pomoc. Są ciepłe słowa, ale i okrucieństwo wobec osób, których nie lubił. Nawet o Jane pisał, że jest nudna, że się do niego przypięła, że on już ma dość. To jest taki triumf Chopina nad wszystkimi, którzy chcą go poznać. Nie możemy go poznać do końca i to w tej postaci jest bardzo ciekawe - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 07.03.2022

Godzina emisji: 10.35

pj

Czytaj także

Nowy nabytek Muzeum Chopina. Jaką kryje tajemnicę?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:56
1 marca obchodziliśmy 207. urodziny Fryderyka Chopina. Z tej okazji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zakupił zagadkowy rękopis kompozytora - kilkunastotaktowy fragment Ballady g-moll op. 23, skomponowanej w latach 1835-36.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Kukulska powraca w towarzystwie Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 18:00
Natalia Kukluska przedstawia największy muzyczny projekt w swoim życiu. Artystka powraca w wielkim stylu, w towarzystwie wybitnych muzyków, czułych tekściarek i Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń