Pearl Jam. Damian Sikorski: album "Ten" niosą single

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 13:30
"Ten" to debiutancki album studyjny zespołu Pearl Jam, wydany 27 sierpnia 1991 roku nakładem Epic Records. To jedna z najważniejszych płyt muzyki rockowej, przełomowy krążek.
Eddie Vedder i Pearl Jam na koncercie w Santiago, Chile, marzec 2018 rok
Eddie Vedder i Pearl Jam na koncercie w Santiago, Chile, marzec 2018 rokFoto: PAP/EPA/MARIO RUIZ

Muzycy zespołu Pearl Jam do studia weszli z instrumentalnymi kompozycjami. Planowali wydać płytę pod nazwą "Mother Love Bone". Dołączenie do zespołu Eddiego Veddera zmieniło wszystko. - Album "Ten" stworzyło 5 muzyków. To jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki - podkreśla Damian Sikorski. - Pearl Jam to zespół grunge'owy, któremu bliżej do klasycznego rocka. Na tym krążku znalazły się fantastyczne single, jak "Jeremy", "Even Flow" czy "Alive". One wyniosły grupę - dodaje.

"Ten" to najważniejszy album w dorobku Pearl Jam. Teksty i charyzma Eddiego Veddera zmieniły instrumentalne utwory Mother Love Bone. 

Damian Sikorski zwraca uwagę na styl pracy zespołów w latach 90. Przypomina, że wtedy muzycy wchodzi do studia i pracowali. Tak było też w przypadku zespołu Pearl Jam. Dziennikarz podkreśla, że w tamtych czasach, gdy rodziła się muzyka, miało to ogromny wpływ na twórczość. "Ten" zostało wydane w 1991 roku, po około roku odniosło ogromny, światowy sukces.

Trudno znaleźć dziś muzyka, który nic by nie zmienił w swoich albumach. Wyjątkiem nie jest zespół Pearl Jam. - Początkowo grupa była zadowolona z nagranej płyty. W kolejnych latach pojawiły się głosy niezadowolenia ze sposobu zmiksowania albumu - mówi dziennikarz Czwórki. - Z biegiem lat miksy się zmieniają. Jeff Ament, basista grupy, chciał zremiksować płytę raz jeszcze. Eddie uznał, że nie ma takiej potrzeby, bo album oddaje ducha tamtych czasów - dodaje. 

Płyta "Ten" znalazła się na liście 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". 

Posłuchaj
18:17 czwórka stacja kultura 22.03.2022.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "Ten" zespołu Pearl Jam (Stacja Kultura/Czwórka)

Pearl Jam - Even Flow (Official Video)/Pearl Jam

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Singlem "Nie chcę zmieniać nic" Leski zapowiada nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:50
Absolutnie magiczny, intymny i prawdziwy. Wyjątkowy zapis tego specyficznego czasu Leski prezentuje w piosence "Nie chcę zmieniać nic", która ma być zapowiedzią trzeciego albumu artysty "Pieśni bez napinki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kraksa" od Mikromusic. "Najmocniejszy album tej grupy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 22:03
Płyta "Kraksa" formacji Mikromusic to album "o miłości bezwzględnej, do samego siebie, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej". - To z pewnością najbardziej dojrzały, ale i najmocniejszy - zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - album w historii grupy - podkreślał dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno. Znajdziemy tu i historię, i wieś, i całe minipaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:25
Wilno to miasto, do którego z chęcią podróżujemy. Wielu Polaków zwiedza je szlakiem polskiej historii. Jednak stolica Litwy kryje dużo tajemnic i ciekawych zaułków. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zarzecze. 
rozwiń zwiń