Galerie na świecie: Londyn, Paryż i Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 13:55
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska opowiada o wystawach w Londynie, Paryżu i Sztokholmie.
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Pla2na

Zaczynamy od Victoria i Albert Muzeum w Londynie. Wystawa "Hallyu! Koreańska fala" pokazuje to zjawisko od kostiumów K-Pop po rekwizyty i plakaty K-drama. Obok fotografii, rzeźby, mody, wideo i efemeryd popkultury wystawa zaprasza zwiedzających do zagłębienia się w zjawisko znane jako "hallyu" - co oznacza "koreańska fala".

- Zjawisko zyskało na znaczeniu pod koniec lat 90. Na początku rozprzestrzeniło się w Azji, żeby potem dotrzeć do różnych zakątków świata. Tym samym rzuciło wyzwanie globalnym trendom popkultury - mówi Ada Janiszewska. - Na wystawie jest 200 obiektów i cztery części, które pokazują różne oblicza koreańskiej kultury.

Z Londynu przenosimy się do Paryża, gdzie w Palais Galliera można oglądać wystawę poświęconą wielkiej ikonie Fridzie Kahlo. - Na wystawie można podziwiać 200 prac artystki pochodzących prosto z domu dzieciństwa artystki, Casa Azul w Meksyku. Zobaczymy nie tylko prace, ale także stroje słynnej malarki - opowiada autorka cyklu. - Zobaczymy, jaki wpływ miała Frida na przemysł modowy. Podziwiać można między innymi kreacje inspirowane jej życiem, ale też jej obrazami. Zanurzymy się w historię tej postaci, a samą artystkę poznamy z różnych stron.

 

 


W Sztokholmie w Gustavsbergs porslinsmuseum można oglądać wystawę AfterGlow - New Nordic Porcelain. - Czy istnieje wspólna estetyka, jeśli chodzi o nordycką porcelanę? To pytanie, które znalazło się w centrum uwagi wystawy AfterGlow, która skupia 13 współczesnych ceramików pracujących w krajach skandynawskich - mówi Ada Janiszewska. - ​Wystawa jest dostępna online. Można przyjrzeć się przepięknym kolekcjom, które początkowo nie różniły się od motywów chińskiej porcelany. Z czasem nordyccy producenci zaczęli zatrudniać lokalnych projektantów i artystów, a dekoracje nabrały lokalnego charakteru inspirowanego skandynawską naturą i architekturą.  

 


Również w sztokholmskim Muzeum Historiska można oglądać wystawę "Świat wikingów". Ekspozycja jest zapowiadana jako największa na świecie wystawa wikingów. Podzielona jest na kilka sekcji i zawiera blisko 2500 oryginalnych obiektów, interaktywne stacje dla wszystkich zmysłów, możliwość eksploracji XII-wiecznego kościoła w wirtualnej rzeczywistości, interaktywne stacje o tematyce kosmologicznej i rzeźbiarskiej. Towarzyszą jej mity, legendy, a także opowieści o bogach i bohaterach.


Posłuchaj
09:22 Czwórka/Stacja kultura - wystawy światowe 21.09.2022.mp3 O najciekawszych światowych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń