Musicale oraz historia powstania "Dirty Dancing" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 08:40
W audycji m.in. zaprosimy na cykl wykładów "Słowem o musicalu", organizowanych przez Instytut Teatralny, a także powiemy o historii powstawania jednego z największych hitów filmowych - "Dirty Dancing".  
Dirty Dancing był wielkim przebojem kinowym lat 80., a ścieżka dźwiękowa z filmu do dziś cieszy się olbrzymią popularnością
"Dirty Dancing" był wielkim przebojem kinowym lat 80., a ścieżka dźwiękowa z filmu do dziś cieszy się olbrzymią popularnościąFoto: shutterstock/Kraft7

Z początkiem roku płynie ciekawe zaproszenie z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który otwiera cykl wykładów o teorii, historii i współczesności musicalu w Polsce i na świecie.

Teatr musicalowy w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem setek tysięcy widzów. Kolejne premiery biją rekordy frekwencyjne, "turystyka musicalowa" rozwija się dynamicznie. Twórcy nie sięgają wyłącznie po znane broadwayowskie formaty - coraz śmielej inspirują się klasyką polskiej literatury, co przyczynia się do upowszechniania i popularyzowania polskiej kultury.

Co roku polskie teatry przygotowują blisko 20 premier, co - przy ogromnym nakładzie środków niezbędnych do produkcji spektaklu musicalowego - pokazuje, jak intensywnie rozwija się życie musicalowe w Polsce. Jednocześnie wiedza na temat tej dziedziny teatru jest wśród polskich widzów nikła. To stara się zmienić Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Gościem czwartkowej odsłony "Stacji Kultura" będzie Olga Sobkowicz, z którą porozmawiamy o tym projekcie.

W drugiej części audycji powiemy o wielkim przeboju kinowym lat 80. Film "Dirty Dancing" po swojej premierze w 1987 roku szturmem podbił serca widzów, a ścieżka dźwiękowa do dziś stanowi trzon niejednej imprezy. Czym byłby "Dirty Dancing" bez utworu "(I've Had) the Time of My Life"? To od niego zaczęła się praca nad tym filmem. Jak tworzono ścieżkę dźwiękową do jednej z największych love story lat 80.? Jaka jest historia tytułowego numeru, który otrzymał Oscara i nagrodę Grammy? O tym opowiemy w Czwórce.

Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Stacja Kultura" w czwartek (16.02) o godz. 10.00 zaprasza Kasia Dydo

aw/mat. pras.


Czytaj także

Riedel, "Magik" i Elvis – herosi muzyki na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 08:30
"Skazany na bluesa", "Zimna wojna", "Jesteś Bogiem" – to tylko kilka przykładów filmów muzycznych, które zawojowały ekrany rodzimych kin. Tego typu produkcje bardzo podobają się polskim widzom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mamma Mia!". Jak śpiewają Streep, Brosnan i Firth?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 12:00
Włoski tytuł, grecki pejzaż, szwedzka muzyka i plejada hollywoodzkich gwiazd. Ta językowo-kulturowa mieszanka to oczywiście film "Mamma Mia!" z największymi przebojami gwiazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń