Meble retro wracają na salony. Świadomość, ekologia i indywidualizm

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 18:53
Coraz bardziej świadomie podchodzimy do urządzania naszych mieszkań. Do wnętrz wracają meble z lat 60., 70. i 80. - to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, a także rozwijającej się mody na meble z duszą. 
Wraca moda na lata 60., 70., 80. również we wnętrzach
Wraca moda na lata 60., 70., 80. również we wnętrzachFoto: shutterstock/Ground Picture
  • Do naszych wnętrz chętnie wstawiamy fotele, komody i biblioteczki z lat 60., 70. i 80.
  • Powrót do nich spowodowany jest rosnącą świadomością ekologiczną i modą na indywidualizm. 
  • Styl wnętrz poprzednich epok to styl kompaktowy, idealnie dopasowany do potrzeb ówczesnych użytkowników. Dziś staramy się to wykorzystać. 

Meble retro wracają na salony

Do naszych wnętrz chętnie wstawiamy fotele, komody i biblioteczki z lat 60., 70. i 80. Najpierw poddajemy je gruntownej renowacji, wymieniamy tkaniny, czasem malujemy. W Konkursie na Wnętrze Roku główną nagrodę zdobyła Martyna Jaworska z pracowni Ma.Sphera, a jej projekt nawiązuje właśnie do lat 80. XX wieku. To wspomnienia z dzieciństwa stały się inspiracją dla artystki do stworzenia tego projektu. Jest on świeżym spojrzeniem na wnętrza sprzed kilku dekad.

Ekologia i meble z duszą 

- Powrót do lat 60., 70. i 80. w projektowaniu i wyposażeniu wnętrz może mieć dwojaki rodowód - mówi Alicja Rzeczkowska z grupy Majsterki. - To się zaczęło kilka lat temu od wielkiej fali takiej świadomościowej. Odchodzimy od konsumpcjonizmu i wymiany mebli co dwa lata na te popularne w danym sezonie, które sprzedaje każda sieciówka. Zaczynamy dostrzegać, że powinniśmy mebli używać prawidłowo, że w innym przypadku niszczą się i stają śmieciami. Nie chcemy śmiecić, jesteśmy coraz bardziej eko. Powrót mebli vintage na salony z jednej strony jest właśnie kierowany tym, że chcemy aktywnie wspierać naszą planetę, z drugiej - obserwujemy, że starsze meble są postrzegane jako meble z duszą. 

Takie stare komody, biblioteczki, fotele, krzesła opowiadają historię. Współczesne wnętrza są coraz częściej dopasowywane do potrzeb użytkowników i ich indywidualnej opowieści. 

Czytaj także:

- Często zdarza się tak, że mamy swój mebel z dzieciństwa, albo jakąś meblową pamiątkę po babci, które chcemy gdzieś wykorzystać - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Wtedy projektant projektuje, opowiadając historię tego mebla i tej konkretnej rodziny. To jest tzw. moda na indywidualizm i pokazanie siebie we wnętrzu. 

Popularne meble retro

Popularny w ostatnim czasie jest charakterystyczny mebel PRL-u - fotel zajączek. - Jest niewielkich rozmiarów, to jest jego atutem - nie dominuje we wnętrzu. Ma bardzo charakterystyczne podłokietniki, które przypominają uszy zająca, stąd jego nazwa - wyjaśnia znawczyni. - To mebel bardzo kompaktowy. 

Oprócz starych mebli wracają również wzory i faktury tkanin sprzed kilku dekad. 

- Każdy z nas pewnie spotkał się z kolorami i fakturami z lat 60., kiedy to królowały kolory, geometryczne wzory, bardzo żywe barwy. To był sposób, by pozbyć się szarości we wnętrzu - przypomina Alicja Rzeczkowska. - Dziś same tkaniny też przeżywają renesans, ale są raczej dodatkiem, nie dominują we wnętrzach. 


Posłuchaj
06:41 czwórka stacja kultura 10.04.2024 retro 11.13.mp3 Meble retro wracają do naszych wnętrz (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Styl wnętrz poprzednich epok to styl kompaktowy, idealnie dopasowany do potrzeb ówczesnych użytkowników. - W okresie odbudowy naszego kraju po wojnie mieszkania były niewielkie. Mieszkania nazywane M3 czy M4 to były 40-metrowe lokale, które trzeba było wyposażyć tak, żeby były wygodne dla całej rodziny - przypomina specjalistka. - Meble, które w tamtym okresie funkcjonowały jako meble mieszkaniowe, były bardzo dobrze skrojone i idealnie wpasowywały się we wnętrza. Do sztandarowych projektów tamtych lat możemy zaliczyć fotele Hierowskiego, modele 366 czy zajączek. Projektowano biurka czy też całe komplety. Biurko z tamtych lat świetnie odnajduje się też w dzisiejszej rzeczywistości. To meble niezniszczalne. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Majsterki (@majsterki)


Popularnymi meblami z tamtych lat są również długie szafki, pojemne i eleganckie, oraz małe komody, które służyły do ekspozycji ówczesnych zdobyczy designu, a dziś mogą pełnić funkcje np. biblioteczki.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Martyna Jaworska (@ma.sphera)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.04.2024

Godzina emisji: 11.13

pj/mpkor

Czytaj także

Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:20
- Powoli przestajemy się kierować krótkotrwałymi trendami, nie odwzorowujemy mieszkań z katalogów wnętrzarskich, tylko sięgamy po fachową literaturę i urządzamy je sobie sami - przekonuje Sylwia Czubkowska z Majsterki.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filipiny. Pod dachem jest tylko łóżko, a życie toczy się pod palmami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:22
Filipińczycy są narodem bardzo ubogim, wiodą ciężkie życie, wśród pięknych krajobrazów. Międzysąsiedzka współpraca pomaga im przetrwać. 
rozwiń zwiń