Agnieszka Jelonek wraca na "West Farragut Avenue"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 13:45
Agnieszka Jelonek swoją najnowszą książką "West Farragut Avenue" zabierze nas do USA lat 90. W Czwórce przyznaje, że szukała odpowiedniego języka, by o banalnym i sentymentalnym zakochaniu opowiedzieć niebanalnie.   
West Farragut Avenue zabiera nas do lat 90. i do Stanów
"West Farragut Avenue" zabiera nas do lat 90. i do StanówFoto: Chinnapong / Shutterstock
  • Agnieszka Jelonek swoją trzecią powieścią zabiera nas do lat 90. 
  • Bohaterami "West Farragut Avenu" jest para młodych ludzi. Są studentami z Polski, którzy dostali szansę, by wyjechać do USA do pracy na wakacje.
  • Niezwykłe znaczenie przy pisaniu tej książki miały wątki autobiograficzne, pamięć i wspomnienia. 
  • Jest tam również wątek zakochania, dla którego Agnieszka Jelonek szukała niebanalnego i niesentymentalnego języka. 

- "West Farragut Avenue" zabiera nas do lat 90. To był czas mojej młodości. Chyba każdy ma sentyment do czasu, w którym się sformatował - mówi autorka. - Jest tu ten sentyment, ale też piszę, o tym, że nie był to łatwy czas, bo wielu towarzyszyła chęć ucieczki od tej obciachowej Polski. Wracam do młodości i czasu, kiedy ciągnęło nas do świata, który się przed nami otworzył.

Lata 90. - sentymenty i obciach

Najnowsza powieść Agnieszki Jelonek swoją premierę ma 29 kwietnia. To książka o ucieczce do Stanów Zjednoczonych. - To podróż filmowa w swojej dosłowności. W tamtych czasach, marząc o Stanach, przenosiliśmy się w miejsca znane z filmów i seriali - opowiada gościni Kasi Dydo. - Moim bohaterowie są Stanami zachwyceni, Ameryka jest dla nich obezwładniająca, ale z drugiej strony praca, którą wykonują, jest pracą niewolniczą. Mając 20 lat, można wiele znieść. My wtedy nie mieliśmy odniesienia, nie wiedzieliśmy, że jesteśmy wykorzystywani. Moje doświadczenie jest też doświadczeniem moich bohaterów.

Bohaterami "West Farragut Avenue" jest para młodych ludzi, którzy myślą o sobie, że są dorośli. Są studentami z Polski, którzy dostali szansę, by wyjechać do USA do pracy na wakacje. - Oni myślą o przygodzie na jedno lato, ale okazuje się, że będzie inaczej - zdradza Agnieszka Jelonek. 


Posłuchaj
23:59 czwórka stacja kultura 24.04.2024 9.14.mp3 O swojej najnowszej powieści "West Farragut Avenue" opowiada Agnieszka Jelonek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W powieści zaszytych jest jednak wiele warstw. - To moja trzecia powieść, czwarta książka. Ona w dużej mierze oparta jest na faktach, na moich doświadczeniach - przyznaje pisarka. - Ta opowieść była już we mnie, czekała tylko na decyzję, że to już jej czas, na moment, w którym ta historia chce być opowiedziana. 

Zobacz także:

Agnieszka Jelonek, pisząc tę książkę, wróciła do pamiątek z przeszłości - zdjęć, zachowanych biletów. - Opisy z książki pojawiały się wraz z artefaktami wyciąganymi z szuflady. Przynosiły konfrontację z bolesnymi wydarzeniami, ale też z tym, jak dane rzeczy zapamiętała pamięć. To było i trudne, i przyjemne. To powieść, ale ma wątki autobiograficzne

Czwórkowa gościni daleka jest od uznania książek autobiograficznych za oddzielny gatunek. Zwraca jednak uwagę, że dziś pisarze stają się nośnikami promocyjnymi swoich dzieł, a czytelnicy zastanawiają się, jak książka linkuje się do autora i jego życia. - Dla moich znajomych moja książka ma znaczenie pozaliterackie, ale chciałabym się od tego odciąć. To jest powieść i chciałabym, żeby tak była czytana - podkreśla. 

W "West Farragut Avenue" nie brakuje również wątku miłosnego, choć precyzyjnie trzeba go nazwać wątkiem zakochania. - W przypadku moich bohaterów nie doszło do pokochania. Jest tu mocno obecne zakochanie, ta utrata kontroli nad własnym ciałem, głową, nad wszystkim - zdradza autorka. - To czas, kiedy rzeczy dzieją się poza naszym wyborem. Moim zadaniem było opowiedzenie historii, która jest banalna i sentymentalna. Obu tych słów nie lubię, dlatego szukałam języka tej opowieści - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Jelonek (autorka opowiadań, scenarzystka, blogerka i dziennikarka)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 11:15

pj/wmkor

Czytaj także

Literatura i grafika. Oceń książkę po okładce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 08:08
Od lat siedzimy z nosami w telefonach, ale to wcale nie znaczy, że nie sięgamy po książki. W świecie literatury coraz większe znaczenie ma też grafika, okładka książki. Chętnie sięgamy po wydania z niezwykłymi, przyciągającymi okładkami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:56
Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
rozwiń zwiń